uzun mesafe koşu

SPOR SALONUNDA UZUN MESAFE KOŞABİLİR MİSİN?

Sep 30, 2021 | FITNESS

Uzun mesafe koşu antrenmanlarını açık havada mı spor salonunda mı yapmalısın?

Profesyonel koşucuların çok büyük bir kısmı için açık hava antrenmanı yapmanın yerini başka hiçbir şey tutamaz. Sonuçta yarış dışarıda gerçekleşiyor, değil mi? Bu yüzden eğer sen de kendini dışarıda yapılan koşularda denemek istiyorsan dış mekan koşullarında koşmaya alışman iyi olabilir. Örneğin MACFit Dışarıda Koşuları, senin için harika bir başlangıç olabilir.

Bununla birlikte, madalyonun diğer tarafına bakmak da gerek, çünkü koşu bandı ile çalışmanın da birçok faydası var. Hatta bazı avantajlarından dolayı dış mekan çalışmalarına tercih bile edilebilir.

Spor Salonunda Salonunda Koşmak Seni Dış Etkenlerden Korur

Kışın açık havada antrenman yapmak, yazın açık havada antrenman yapmaktan çok farklıdır. Kışın görüş açısı daha düşüktür ve güneş daha erken batar. Yolun ıslak ve kaygan olması daha olasıdır. Hava soğukluğu, el ve ayak parmaklarının uyuşmasına neden olabilir. Ve elbette, her an sağanak veya fırtına gelebilir.

uzun mesafe koşu

Basitçe söylemek gerekirse, kışın koşmak gerçekten ustalık isteyen bir beceridir. Gelecek yaz gerçekleşecek bir etkinlik için antrenman yapıyorsan, kaygan yollarda ve kış ışığında koşmak, katılacağın yarışın gerçek koşullarından epey farklıdır.

Kışın koşmaya alışık değilsen en iyisi, kendini küçük adımlarla alıştırmak ve bu arada antrenmanının çoğunu spor salonunda yapmak olacaktır.

Spor Salonuna Her Zaman Gi̇debi̇li̇rsi̇n

Spor salonunun bir faydası her zaman tercih ettiğin ortamda, tercih ettiğin saatte antrenman yapmana olanak sağlamasıdır. Bazı özel günler dışında spor salonu her zaman açıktır ve antrenman ortamı her zaman aynıdır.

uzun mesafe koşu

Koşu Bandındaki Antrenmanları Ayrıntılı Olarak Ayarlayabi̇li̇rsin

Açık havada koşarken antrenmanın değişkenlerinden bazılarını ayarlamak için yapabileceğin pek bir şey yoktur. Yokuş çıkma yeteneğini geliştirmek istiyorsan bir tepe bulman ve onu rotana eklemen gerekir. Kendini daha hızlı koşmaya koşullandırmak istiyorsan hızını gerçek zamanlı izleme konusunda ustalaşman gerekir.

Öte yandan spor salonunda antrenman yapmak, kendini farklı değişkenlere göre koşullandırmana izin verir. Daha hızlı koşmak ister misin? Koşu bandının hızını biraz artır ve bunu normal tempon olarak kullanmaya ne kadar çabuk alıştığını gör. Aynı şekilde eğim çalışması için de bunu yapabilirsin.

uzun mesafe koşu

Spor Salonu Senin İçin Her Zaman Güvenli̇ Alandır

Sınırları zorlamayı içeren uzun ve yorucu koşular faydalı olabilir. Bununla birlikte bu tür koşuların potansiyel yaralanmalar söz konusu olduğunda çok daha riskli olduğu da açık bir gerçektir. Açık havada yapılan, zorlu bir mesafe koşusunda bir sakatlık geçirirsen o sırada yalnız olman da olasıdır. Uzun mesafe koşu konusunda yeniysen buna kendini spor salonunda alıştırmak başlangıç için iyi ve güvenli bir tercihtir. Spor salonunda yardım her zaman elinin altındadır.