ramazanda spor

RAMAZAN’DA NASIL SPOR YAPMALISIN?

Apr 17, 2019 | FITNESS

Ramazan’da spora ara vermene gerek yok, sana vereceğimiz bu ipuçlarını izlemen yeterli!

Ramazan ayında oruç tutarken de spor rutinine devam edebilirsin. Sadece yaptığın egzersizlerde ve zamanlamanda bazı ufak değişiklikler yapman yeterli.

Bu 4 ipucu ile hem hareket dolu hem sağlıklı bir Ramazan geçirebilirsin.

1) Yaptığın egzersizin şiddetini azalt: Oruç tutarken spor rutinininden ödün vermene gerek yok, sadece yaptığın egzersizin şiddetini azaltmalısın. Vücudunda depo edilen şekeri azaltan ve terle kaybettiğin suyu artıran yüksek yoğunluklu egzersizlerden uzak durmalısın. Spor kulübündeyken yaptığın antrenman sürelerini biraz kısaltıp, dinlenme sürelerini artırabilir, set sayılarını ve kullandığın ağırlıkları azaltabilirsin. Bunun yanı sıra pilates, yoga, reformer pilates, düşük tempolu yürüyüş veya yüzme gibi egzersizleri de tercih edebilirsin.

2) İftardan sonra yapacağın egzersizle hazımsızlığın önüne geç: İftardan 2-2,5 saat sonra, düşük tempolu yürüyüş, bisiklet, yüzme gibi egzersizler yapabilirsin. Bunlar yağ yakmana yardımcı olacak. Pilates, yoga gibi egzersizler ise sindirim sistemini harekete geçirerek hazımsızlığını giderecek ve vücudundaki ödemi dağıtacak. Egzersiz vakti gelmeden önce, mutlaka en az 2 su bardağı su tüketmeyi unutma. Egzersizden 1 saat önce ise meyveli yoğurt gibi karbonhidrat ve protein içerikli bir ara öğün tüketebilirsin.

ramazanda spor

3) Doğru saatte doğru egzersizi yap: Ramazan ayında spor yapman için en doğru saatler yaptığın egzersize göre değişiyor. Örneğin sabah saatlerinde pilates, yoga, yürüyüş yapabilirsin. İftara yakın saatlerde ise düşük şiddette ağırlık egzersizi yapabilir ve zamanlamayı antrenmandan hemen sonra iftar sofrasına oturacak şekilde ayarlayabilirsin. İftardan 2 saat sonra egzersize devam edebilirsin.

4) Spora Ramazan’da başla: Eğer henüz düzenli olarak spor yapmıyor ancak spora başlamayı düşünüyorsan Ramazan bunun için ideal bir dönem. Oruç tutmak metabolizma hızında düşüşe sebep olsa da bu düşüşü egzersiz yaparak dengeleyebilirsin. Zaten spora yeni başlarken düşük şiddetli ve düşük yoğunluklu egzersizlerden başlamalısın. Böylece Ramazan’da uygulayacağın bu hafif egzersiz programı sana hem kazanım sağlayacak hem de ileride yapacağın yüksek yoğunluklu egzersizlere zemin hazırlayarak sakatlıkların önüne geçecek.