ÖNCE & SONRA: UZMAN BİR EĞİTMENLE ÇALIŞMANIN ÖNEMİ

Aug 28, 2020 | FITNESS

Gülsüm Tütüncü, MACFit eğitmenlerinden Çağrı Taştan ile birlikte çalışarak hem fazla kilolarından hem de sağlık sorunlarından kurtulma yolculuğunu paylaşıyor.

Uzun bir yol oldu… Çağrı Hoca ile ilk çalışmaya başladığımda bir trafik kazası geçirmiş, sol ayak bileğimden 3 ameliyat olmuş, yaklaşık 8-9 ay baston kullanmış ve çokça kilo almıştım. Sol ayak bileğimin dışında his kaybı olmuştu ve sol bilek sağa göre daha az açılıyordu. Uzun tedavi sürecinde sürekli sağ tarafı kullanmaktan iki bacak arasında büyük bir fark vardı.

Süreç bir gün salonda azimle debelendiğimi gören Çağrı Hocanın ‘Merhaba’ deyip birkaç hatamı düzeltmesi ile başladı. Adım adım ilerledik. Kilo da vermeliydim ama öncelikle sol ayak bileğimi sağ ile aynı açıya getirdik, ancak his kaybı olduğundan hala zorlanırım solda.

Ardından kondisyonu arttırdık. Bir dönem iş yoğunluğumdan dolayı spora bir süre ara versem de sonra kesin bir kilo verme kararı ile tekrar başladım ve bir kez daha Çağrı Hoca’dan yardım istedim. Çünkü yaklaşık 30 kilo verme hedefindeydim ve bunu tek başıma yapamayacağımı biliyordum.

Çağrı Hoca tamamen benim bünyeme ve kapasiteme uygun bir program hazırladı. Ama istediğimiz hızda kilo vermediğimde beni başka bir sorun olabileceği konusunda uyardı ve tabi ki haklı çıktı. İnsülin direncim bir dağ gibi karşımdaydı artık. Beslenme için de yardım almalıydım ve arayışlara başladım ama detaycı karakterime uygun birini bulamadım bir türlü. Çağrı Hoca yine imdadıma yetişti. Anlaşacağımı düşündüğünü söyleyerek bana bir diyetisyen tavsiye etti, anlaştık da…

Sonrası nispeten daha kolay oldu. 9 ay boyunca asla kaytarmama izin vermedi. Sınırlarımı zorlamak konusunda beni hep teşvik etti. Her zaman en uygun antrenmanı buldu ve uygulattı. Sihirli bir değneği yoktu ama ben de azimli bir öğrenciydim. Sonuçta bir baktım 33 kilo gitmiş, insülin direnci yenilmişti. Sol ve sağ bacak arasındaki fark ise önemli ölçüde kapanmıştı.

Sağlıklı beslenme ve sporun bir yaşam biçimi olduğunu bana öğrettiği ve sakatlığımı iyileştirmenin yanında, kilo vermedeki en büyük destekçim olduğu için; ihtiyacı olan başkalarına da ilham olur umuduyla bu süreci sizlerle paylaşmak istedim. Çünkü sizi anlayan ve sizi sakatlamadan doğru şekilde çalıştıran uzman bir eğitmen gerçekten birçok şeyi değiştiriyor.