KUVVET EGZERSİZİNİN SANA SAĞLAYACAĞI 5 FAYDA

Apr 20, 2018 | FITNESS

Spor salonuna gittiğinde sadece kardiyo yapıyorsan, kuvvet egzersizinin faydalarına da mutlaka kulak vermelisin.

Bazılarımız kuvvet egzersizlerinin sadece sporcular için olduğunu düşünebilir ama gerçek hiç de öyle değil! Profesyonel bir sporcu olmasan bile fitness programına kuvvet egzersizini eklemen için birçok nedenin var. Unutma, kuvvet egzersizi sadece daha güçlü ya da daha kaslı olman için değil, aynı zamanda daha sağlıklı bir vücuda sahip olman için de gerekli. Peki başka ne gibi faydaları var?

Mükemmel bir görüntüye sahip olur ve kendini iyi hissedersin

Kuvvet egzersiziyle, kardiyo egzersizinden daha verimli şekilde kalori yakılıyor, bununla birlikte endorfin seviyesi de yükseliyor. Ayrıca kazanacağın yeni görüntün ile özgüveninin de artacağından emin olabilirsin.

Daha kaliteli uyursun

Amerikan Hastalık Kontrol ve Korunma Merkezi (CDC), düzenli kuvvet egzersizi yapanların daha kısa sürede uykuya dalmakla kalmayıp daha kaliteli bir uykuya da sahip olduğunu söylüyor.

Yaşlanma sürecini yavaşlatır

Duke Üniversitesi’nde yapılan araştırmaya göre kuvvet egzersizi sayesinde, yaş aldıkça azalan metabolizma hızı artıyor.

Güçlenirsin

Amerikan Spor Hekimliği Koleji’ne göre, kas gücünü arttırmak seni yaralanmaya karşı daha dayanıklı hale getiriyor, güçlü kemikler ise osteoporoz gelişimine karşı daha fazla direnç kazanmanı sağlıyor.

Kilonu koruyabilirsin

Düzenli kuvvet egzersizi yaparak vücut ağırlığını korur, obezite veya diyabet riskini önemli ölçüde azaltırsın.

Bir dahaki sefere spor salonuna gittiğinde ağırlık alanında rahat ol. Yeni egzersizler dene ve vücudun için düzenli bir kuvvet egzersizi rutini oluştur. Unutma, kuvvet egzersizi sadece sporcular için değil, herkes içindir!