koşarken dikkat etmen gerekenler

KOŞARKEN DİKKAT ETMEN GEREKENLER

Apr 22, 2021 | FITNESS

Koşu sporunu sağlıklı bir şekilde yapabilmek için bu önemli kurallara mutlaka dikkat etmelisin!

Açık havada koşmak günümüzün en popüler sporlarından biri haline geldi. Özellikle de havanın daha elverişli hale geldiği ve spor salonlarının geçici bir süreliğine kapandığı bu dönemde, koşu sporuna başlamayı düşünenlerin sayısının arttığını söyleyebiliriz.

3 hafta boyunca, haftada sadece 30 dakika koştuğunda bile uyku kalitenin düzeldiğini, kendini daha iyi hissettiğini, kas-iskelet sisteminin güçlendiğini deneyimleyebilirsin. Ayrıca uzmanlar koşunun faydaları arasında kardiyovasküler sistemin sağlığını iyileştirmesini de sayıyor.

Tabii koşarken sakatlanma riskini önlemek ve sağlıkla koşu sporuna devam edebilmek için bazı önemli noktaları göz ardı etmemelisin.İşte koşarken dikkat etmen gerekenler!

Doğru Ayakkabıyı Seç

Mutlaka koşu için özel olarak tasarlanmış ve ayağına uygun bir ayakkabı seçmelisin. Bu ayakkabı ayrıca ayaklarına doğru desteği de sağlamalı. Doğru ayakkabıyı seçtiğinde sakatlık risklerinin önüne mümkün olduğunca geçecek ve keyifli bir koşuyu garantileyeceksin.

koşarken dikkat etmen gerekenler

Isınma Hareketlerini Unutma

Egzersiz öncesi ısınmak, vücudunun esnekliğini sağlamak açısından çok önemli. Isınma hareketleri, eklem hareket açıklığını destekler ve böylelikle sakatlıklardan korunma sağlar.

koşarken dikkat etmen gerekenler

Doğru Miktarda Su İç

Koşma esnasında kaybettiğin sıvıyı yerine koymak için mutlaka doğru miktarda su içmelisin. Egzersiz öncesi 2 su bardağı ve koştuğun her 15 dakika koşu için ekstra 1 bardak su içmek, vücuduna, koşu sırasında yeterli miktarda suyu sağlayacak. Egzersiz sonrası da susuzluk hissetmiyor olsan bile su içmeye devam etmelisin.

koşarken dikkat etmen gerekenler

Kendine Limit Belirle

Özellikle koşmaya yeni başlayan biriysen mutlaka bir üst limitin olmalı. Genel olarak haftada 2 ile 4 kez, 20 veya 30 dakikalık koşularla başlaman öneriliyor. Başlangıç koşu mesafen ise 3 ila 6 km arasında olmalı. Düzenli koşmaya başladıktan sonra, haftada yüzde 10 mesafe artışı ile koşmaya devam edebilirsin.

Yemeğin Hemen Ardından Koşma

Bir koşu antrenmanı ile en son yediğin öğün arasında en az 2 saatlik bir boşluk olmalı. Böylece sindirim sisteminin etrafında toplanan kanın yeniden kas ve iskelet sistemine yönelmesi için gereken süre geçmiş olur. Ancak koşunun hemen öncesinde kaliteli karbonhidrat içeren bir atıştırmalık tüketebilirsin. Egzersiz sonrası kaslarının toparlanma sürecini hızlandırması için dörtte bir oranında protein içeren bir karbonhidrata yönelmen de iyi olur; örneğin bir kutu çikolatalı süt gibi…

Eğer sen de koşu sporuna başlamak ile ilgileniyorsan MACFit mobil uygulamasını indirip MACFit Dışarıda derslerine katılabilirsin. MACFit Dışarıda’da seni koşunun yanı sıra yürüyüş, pilates ve fonksiyonel antrenman gibi başka dersler de bekliyor. Eğer sen de MACFit veya MAC üyesiysen MACFit mobil uygulaması üzerinden derslerin detaylarına ulaşabilir ve etkinliklere katılmak için kaydını hemen yaptırabilirsin.