personal trainer

KİŞİSEL EĞİTMENLE ANTRENMAN YAPMANIN 11 AVANTAJI

Dec 27, 2018 | FITNESS

Fitness hedeflerine ulaşabilmek adına kişisel eğitmenlerden yardım alman için birçok nedenin var. Senin için bu avantajlardan en önemli 11 tanesini derledik.

1. Profesyonel Eğitime Sahiplerdir

Bir kişisel eğitmenle çalışmanın en önemli avantajlarından biri, onların sana nasıl egzersiz yapman gerektiğini öğretme konusunda bilgi sahibi olmaları. Bununla birlikte seni beslenme konusunda da yönlendirebilirler.

Senin için en etkili antrenmanın hangisi olduğunu bilmiyorsan, eğitmenin sana bu konuda yardım edecek. Örneğin kas dokunu geliştirmek istediğin halde sadece kardiyo egzersizleri yapıyorsan hedefine ulaşmanın bir hayli zor olduğunu sana söyleyecek kişi yine kişisel eğitmenin olacak. Ayrıca kişisel eğitmenle çalışmak egzersiz yaparken birçok kişinin başına gelebilecek yaralanma, incinme gibi riskleri de azaltıyor.

2. İstediğin Forma Ulaşmana Yardım Ederler

Eğer hareketleri yanlış yapıyorsan, hem hedefine ulaşman zorlaşacak hem de yaralanma riskin artacak. Kişisel eğitmenlerse en doğru ve verimli şekilde egzersiz yapman için sana yol gösterecek. Bu şekilde en iyi sonucu alabilirsin.

3. Kişisel Hedeflerini Gerçekleştirmende Destek Olurlar

Özellikle de konu egzersiz olunca herkesin yapabilecekleri birbirinden farklılaşıyor. Hepimiz biliyoruz ki herhangi bir rahatsızlığı olan biri ile sağlıklı birinin antrenman programı aynı olamaz. Örneğin dizini sakatladıysan ve dizinin iyileşmesi için hiçbir şey yapmadıysan herkesten farklı bir antrenman programıyla çalışmalısın. İşte kişisel eğitmenin sana böyle konularda yardımcı olmak için hep yanında bulunacak.

personal trainer

4. Gerçekçi Hedefler Koymanı Sağlarlar

Herkes hızla kilo vermek, karın kaslarına sahip olmak ya da güçlenmek istese de bu hedefler her zaman ulaşılabilir olmuyor. Kendine bu gibi hedefler koyarsan ulaşamayınca motivasyonun düşebilir ve hatta bu, spordan vazgeçmene sebep olabilir.

Kişisel eğitmenin hem gerçekçi hedefler koymana yardımcı olacak hem de bu hedefine ulaşman için seni motive edecek. Örneğin ulaşmak istediğin hedef bikini vücuduna sahip olmaksa, bu hedefe bir ay boyunca her gün 100 crunch çalışarak değil, uzun vadede doğru beslenip kardiyo ve ağırlık egzersizleri ile ulaşabilirsin. Kişisel eğitmenle çalışmak seni bu gibi hatalı programları izlemekten alıkoyacak.

5. Verimli Çalışmanı Sağlarlar

Kaç kere uyumadan önce kendi kendine “Yarın işe gitmeden önce bir saat spor yapacağım,” diye söz verip sabah uyumayı spora tercih ettin? İşte bu gibi durumlarda kişisel eğitmenin farkını görebilirsin. Eğer eğitmeninle belli bir saat için randevulaştıysanız, kendini buna uymak durumunda hissedeceksin ve hedeflerine daha kolay ulaşacaksın.

personal trainer

6. Zaman Kaybetmeni Önleyerek Maksimum Sonuca Ulaştırırlar

Spor salonuna giden iki çeşit insan vardır:

  • Ne yaptığını, ne yapması gerektiğini tam olarak bilemeyenler
  • Bir antrenman programına sahip olup hangi hareketi nasıl yapacağını bilenler

Sen de ilk gruptaki insanlardan olduğunu düşünüyorsan, bir eğitmenden yardım almalısın. Böylece hedefine daha kolay ulaştığını ve geliştiğini görebileceksin.

7. Ruhsal Gelişimin İçin De Sana Yol Gösterirler

Fiziksel antrenmanların psikolojiyi de iyi yönde etkilediği uzun zamandır biliniyor. Kişisel eğitmen, motivasyonunu yükselterek böylelikle psikolojine de iyi gelecek. Antrenman yaparken eğitmeninle arandaki iletişim seni hem fiziksel hem de ruhsal açıdan geliştirecek.

8. Sağlıklı Alışkanlıklar Edindirirler

Sağlıklı beslenmek ve düzenli antrenman yapmak sağlıklı alışkanlıklardan bazıları ve maalesef bu alışkanlıkları edinmek haftalar sürebiliyor. Bu konuda en büyük destekçin kişisel eğitmenin olacağından emin olabilirsin.

personal trainer

9. Sana Özel Antrenman Programı Yaparlar

Her zaman yapmayı daha çok sevdiğin antrenmanlar olacak. Kişisel eğitmenin hem senin için en yararlı hem de yaparken keyif alacağın bir antrenman programı oluşturacak. Antrenmanı es geçmek istediğin zamanlarda ise seni motive ederek devamlılığını sağlayacak.

10. Sana Uyum Sağlarlar

Hepimizin farklı zaman planlamaları var. Kişisel eğitmeninle istediğin zaman, istediğin gibi antrenman programını oluşturabilir ve zamanını iyi değerlendirebilirsin.

personal trainer

11. Kendine Meydan Okuman İçin Seni Motive Ederler

Antrenman rutininden sıkıldın mı? Kişisel eğitmenin ulaşmak istediğin noktayı aştıktan sonra, sana yeni bir antrenman programı hazırlayarak yeni hedefler belirlemen konusunda yol gösterecek ve sıkılmamanı sağlayacak.

Unutma, eğitmenin senin hem yaşam koçun, hem beslenme uzmanın ve hem de seni cesaretlendiren kişi.. Vakit kaybetmeden birlikte çalışmaktan mutlu olacağın bir kişisel eğitmen bul ve hemen bu avantajları deneyimlemeye başla!