HIZLI YARIŞMAK İÇİN YAVAŞLA

Oct 1, 2019 | FITNESS

Güç toplama koşusunu neden ve nasıl yapmalısın?

Amaç

Aktif güç toplamanın koşucuların dayanıklılığını artırdığı kanıtlandı. Zorlu bir antrenmandan sonraki koşuda güç toplama koşusunu tercih ederek bacaklarını çalıştır ve bir sonraki antrenman için hazırlan.

Neden Güç Toplama Koşuları?

Bazen tamamen dinlenmek yerine güç toplama koşusu yapmak daha iyi bir tercih olabilir. Bu koşu kan dolaşımını hızlandırarak vücudun atıklardan arındırılmasını sağlar. Güç toplama koşuları, kas fiberlerine çok baskı uygulamadan kan akışını hızlandırarak koşuculara kas, tendon ve bağ gibi yumuşak dokuları aktif bir şekilde çalıştırma fırsatı sunar.

Ancak dinlenerek ve aktif şekilde güç toplayarak zorlu antrenmanlarından verim alabilirsin.

Güç Toplama Koşusunun Kuralları

Deneyimli koşucular hızlı olmak için bazen yavaşlamaları gerektiğini bilir. Bu kurallar, güç toplama koşularını doğru yapmana yardımcı olacak.

SÜRE

Rahatça koşabileceğin bir tempoda, 5-8 km’lik (veya yaklaşık 25-40 dakikalık) bir koşu hedefle. Hız yerine tekniğe odaklan.

SONUÇ

Önemli olan, kendini devam edebilecek kadar zinde hissetsen bile hala iyi hissediyorken durman.

KENDİNE HAKİM OL

Koşucuların yaptığı en büyük hatalardan biri, enerjilerini tüketmedikleri bir koşunun boşa gitmiş olduğunu varsaymalarıdır. Kendini zorlamaman gerektiğini unutma.

 

80/20 KURALI

Maksimum performans kazanımı için 80/20 kuralına uy: Antrenmanlarının yüzde 80’ini yavaş hızda, yüzde 20’sini ise orta-yüksek tempoda yapmalısın.