hipermobilite

GEREĞİNDEN FAZLA MI ESNEKSİN?

Feb 5, 2021 | FITNESS

Söz konusu esneklik olduğunda çoğumuzun daha fazla esnek olmaya ihtiyacı var, ama bazıları için durum tam tersi olabiliyor! 

Kendini daha önce İngilizce’de “double jointed” olarak geçen, “çift eklemli ya da oynak eklemli” biri olarak tanımladıysan, eklemlerini normal hareket açıklıklarının ötesine, doğal olarak aşırı genişletebilen azınlık arasında olabilirsin. Hipermobilite genetik bir durumdur ve çoğu zaman bunu dengeleyip düzeltebilirsin. Ancak bazen bunu düzeltemeyebileceğin bir noktada da olabilirsin, bu durumda antrenmanlarına, yapacağın hareketlere çok dikkat edip onları özenle seçmen gerekir. Hareket açıklığının farkında olup buna göre antrenman yaparsan sakatlanmaların ve ağrıların önüne geçebilirsin.

Fark Et ve Düzelt

Hipermobilite genellikle çıplak gözle görülebilir. Örneğin, kolunu yana doğru uzattığında ve “kırık” gibi görünüyorsa; dik durduğunda dizlerin kalçalarının hizasından daha gerideyse; başparmağını geriye çekerek el bileğine dokunabiliyorsan veya serçe parmağını 90 derece veya daha fazla geriye bükebiliyorsan bir hipermobilite durumundan söz edilebilir. Bununla birlikte, esnekliğin o kadar aşırı olmadan, yalnızca tek bir eklemle sınırlı da olabilir. İşte sana hipermobil alanlarını çalıştırmak, güçlendirmek ve sağlıklı kalmalarını sağlamak için bazı ipuçları.

hipermobilite

Esnekliği yeniden düşün

Hipermobil bir eklemi gererek aslında durumu kötüleştiriyor olabilirsin, bu yüzden bu konuda dikkatli olman iyi olacaktır. Isınırken foam roller kullanarak dinamik esnemeyi tercih edebilirsin. Ancak burada hareket aralığını gerektiği gibi kontrol edebildiğine ve gerektiğinde durabilmek için yeterli kuvvete sahip olduğuna emin ol. Antrenman sonrası statik germe yerine yine foam roller ile rahatlayabilirsin, masaj veya kriyoterapiyi de (buz banyosu gibi soğuk tedavi) deneyebilirsin.

Eklemlerini Koru

Diğer eklemlerinin de hipermobil hale gelmesini önlemek senin için faydalı olacaktır. Statik esneme sırasında esnekliği hissettiğin noktaya kadar ger, ancak başka birinin sırtını itmesi veya bacağının konfor alanının ötesine kadar gerilmesi gibi ekstra bir güç uygulama.

hipermobilite

Önce forma odaklan

Kickboks gibi yumuşak dokularında ufak zedelenmeler yaratabilecek aktiviteler esnasında iyi bir tekniğe ve forma odaklanmanda fayda var.

Biyomekanik olarak bilinçli ol

Hipermobil eklem, özellikle vücudunun kendi ağırlığını veya bir halterin ağırlığını desteklerken daha az stabildir. Örneğin şınav veya plank yaparken, önce hafifçe bükülmüş bir dirsek üzerinde dengeleme alıştırması yaparak başla, ardından aşırı eklem açıklığını önleyerek kendi ağırlığını destekleyebileceğin seviyeye doğru yavaş yavaş ilerle. Pilates ve yoga gibi derslerde pozları eklemlerine aşırı yüklenmeden kontrol etmeye ve korumaya odaklan.

hipermobilite

Kuvvet antrenmanı ile denge kazan

Eklem stabilitesini artırmak ve kaslarının uzuvlarını daha iyi kontrol etmesini sağlamak için, tendonları ve bağları güçlendirmek adına direnç antrenmanından faydalanabilirsin. Bu, aşırı hareket açıklığına bir sınır koymana yardımcı olur ve uzun vadede yaralanmaları ve eklem ağrısını önleyebilir.