yoga nasıl yapılır

EVDE YOGA NASIL YAPILIR? DOĞRU BİR YOGA PRATİĞİ İÇİN 8 ÖNERİ

May 15, 2020 | FITNESS

Evde de uygulanabilecek bu yoga önerileri hem yeni başlayanlara hem de daha deneyimlilere ilham verecek.

Yoganın en güzel ve özgürleştirici yönlerinden biri de pratik yapmak için zor bulunan ekipmanlara veya büyük bir alana ihtiyacın olmamasıdır. Yoga herkes için erişilebilirdir. Sen yoga yapmaya istekli olduğun sürece, nerede olursan ol yoga yapabilirsin.

Bazen, özellikle de evde kaldığımız bu günlerde, bir salona gidip yoga dersi alman mümkün olamayabilir. Bu yüzden bu yazıda evde yoga nasıl yapılır sorusuna cevap verecek ve evdeki pratiğini geliştirebilmen için sana yoga önerileri sunacağız. Böylece yoga ile ilişkini derinleştirebilir ve yoganın faydalarını evde de deneyimleyebilirsin.

Evde Yoga Nasıl Yapılır & Öneriler

Yoga Önerileri #1 Belirli Bir Akışa Bağlı Kal

Her gün aynı pozları tekrar tekrar uygulamak yoga pratiğinde tutarlı olman için önemli bir ipucu. Bu tekrar sana gelişmeni ve değişmeni izleyebileceğin net bir bakış açısı sunar. Üstelik bu tekrarlara alıştıkça bir sonraki pozu düşünmek zorunda kalmadan nefesine ve pozu daha doğru yapmaya odaklanabilirsin. Böylece daha derin bir meditasyon ve odaklanma hissi yaşarsın ve matından kendini daha huzurlu hissederek ayrılırsın.

Yoga Önerileri #2 Her Gün Kendine Yoga İçin Zaman Ayır

Bu sadece 15 dakikalık bir yoga seansı bile olsa, kendine bu 15 dakikayı mutlaka ayıracağına dair bir söz ver. Bu on beş dakikalık pratiğin üzerine ekleyeceğin her bir dakika senin için bonus olacak. Özellikle de yogaya yeni başlıyorsan böyle küçük adımlarla başlamayı düşünebilirsin. Böylece eğer o gün çok fazla zamanın ya da enerjin yoksa, hiç yoga yapmadığın için suçluluk duymak yerine bu 15 dakikalık yoga pratiğine bağlı kalıp kendini iyi hissedebilirsin.

yoga nasıl yapılır

Yoga Önerileri #3 Yogayı Önceliklendir

Evinde özellikle yoga uygulaman için ayıracağın belirli bir yer seç. Matını açtığın anda kendi küçük yoga stüdyonda ol! Matı açtıktan sonra oradan uzaklaşıp başka şeylere odaklanma. Bu yoga alanını daha da özel kılmak için özel bir resim ya da mum gibi objeler de kullanabilirsin. Pratik yaparken tek odak noktan yoga olsun. Yogaya ayırdığın bu zamanı önemli ve özel kıl. Evde başka insanlar da varsa yoga pratiğinin kesintiye uğramaması için onlarla bunu konuşmalısın.

Yoga Önerileri #4 Hareketsiz Kalmak İçin De Zaman Ayır

Yoga pratiğin sırasında nefes almaya ve anda olmaya da zaman ayır. Belki de nazik bir pranayama, yani nefes kontrolü uygulaması veya mantra, yani zihin boşaltma meditasyonu senin için iyi olabilir. Yoga akışında sabit durmak sana kendini çok huzurlu hissettirecek ve bu da daha tutarlı bir biçimde yoga yapmak istemeni sağlayacak. Sadece üç dakika boyunca bilinçli bir derin nefes alma uygulaması harikalar yaratabilir!

yoga nasıl yapılır

Yoga Önerileri #5 Ters Dön!

Yoga akışına mutlaka seviyene uygun bir ters duruş eklemelisin, bu mum duruşu, amut ya da bacaklarını duvara dayayarak yaptığın viparita karani pozu olabilir. Ters durmak zihinin temizlemenin ve yeni bir bakış açısı kazanmanın harika bir yöntemidir, birkaç dakika baş aşağı durduktan sonra kendini çok daha mutlu hissedebilirsin.

Yoga Önerileri #6 Akışına Düzenli Olarak Yenilik Kat

Evet, bir akışa bağlı kalıp belli bir süre boyunca onu tekrarlaman özellikle de yogaya yeni başlıyorsan faydalı, ancak geliştikçe yoga akışına yenilikler de eklemelisin. Bunun için online derslerden faydalanabilirsin. Bu evdeki yoga seansın için sana ilham ve motivasyon sağlayacak.

Yoga Önerileri #7 Pozlarının Akışını İyi Düzenle

Belki de her gün aynı akışı uygulamak istemeyebilirsin, ama akışın mutlaka dengeli olduğundan ve vücudunun her bölgesine odaklandığından emin olmalısın.

yoga nasıl yapılır

Yoga Önerileri #8 Kaynakları İyi Kullan

Bazen kendini biraz sıkışmış hissedebilirsin, ancak yoganın uygulayabileceğin birçok farklı türü var ve bu çeşitlilik senin yoga için yeniden motive olmanı sağlayabilir. Böyle zamanlarda yoga bilgini geliştirebilir ve online derslerden faydalanabilirsin. MACFit’in Youtube kanalında ve Instagram hesabında hem canlı hem de kaydedilmiş yoga derslerine ulaşabilirsin.