evde egzersiz yapmak

EVDE AKTİF KALMAK VE EGZERSİZ YAPMAK İÇİN ÖNERİLER

Apr 30, 2021 | FITNESS

Evde geçirdiğin sürede motivasyonunu yüksek tutup spora düzenli devam edebilmek için neler yapabilirsin?

Evde iyi bir egzersiz yapmak mümkün mü? Ekipman almam gerekiyor mu? Evde egzersiz yapmak için nasıl motive kalabilirim? Nereden başlamalıyım? İşte evden uzakta formda ve aktif kalmana yardımcı olacak öneriler!

Nedenini Unutma

‘Nedenini’ bilmek, bir fitness rutinine bağlı kalmanın önemli bir adımıdır. Motivasyon, hedeflerine ulaşmana yardımcı olacak eylemlerde bulunmana yardımcı olmak için yeterli olmadığında, net bir amaca sahip olmak (‘nedenini’ bilmek), herhangi bir engel ile karşı karşıya kaldığında rutinine bağlı kalmanı sağlayabilir. Senin için anlamlı olan, net bir amaç belirlemeye çalış ve eğer yardımcı olacaksa, bunu aklında tutabilmek için telefonunun ekranı gibi sıkça görebileceğin bir yere not et.

evde egzersiz yapmak

Gerçekçi Hedefler Belirle

Odaklanabileceğin ve daha sonra gurur duyabileceğin bir hedefe sahip olmak, antrenman programına yön ve şekil vermene yardımcı olacaktır. Evinin sınırları içinde gerçekçi bir şekilde yapabileceğin, gerçekten başarmak istediğin şeylerin bir listesini yap.

Bazı örnekler şunlar olabilir:

– Haftada 3 kez evde egzersiz yap

– Her sabah 10 dakika esneme yap

– Plank pozisyonda durduğun süreyi geliştir

Plan yap

Ulaşmak istediğin hedef veya hedefleri belirledikten sonra, bunları haftalık takvimine nasıl dağıtacağını planla ve gerçekten not et. Bu şekilde unutmak için hiçbir bahanen kalmayacak! Büyük bir hedefin varsa bunu daha küçük hedeflere böl, böylece hedef gözünde büyümeyecek ve her ulaştığın küçük hedefte motivasyonun artacak. Örneğin, hedefin aktif kalmak ve haftada 3 kez çalışarak mevcut kondisyonunu korumaksa, 3 antrenmanın nelerden oluşacak? Bunu 3 kere tüm vücut HIIT antrenmanı şeklinde mi yapmak istersin yoksa 1 ağırlıklı üst vücut seansı, 1 ağırlıklı alt vücut seansı ve 1 kardiyo seansı yapmayı mı tercih edersin? Tüm bunları hedeflerine ve ihtiyaçlarına uygun şekilde planlayabilirsin.

evde egzersiz yapmak

Bir antrenman şarkı listesi oluştur

Evde egzersiz fikri çok pratik görünse de motive olmak her zaman çok kolay olmayabilir. Sevdiğin müziklerle bir antrenman çalma listesi hazırlamak seni daha iyi hissettirip motive olmana yardımcı olabilir. Aynı zamanda bu listeye en sevdiğin şarkıları ekleyip, bu şarkıları yalnızca antrenman yaparken dinleme şartı koymak da işe yarayabilir!

evde egzersiz yapmak

İlla ekipman ihtiyacım var mı?

Bu durum, ihtiyaçlarına, hedeflerine ve tercihlerine göre değişiklik gösterir. Yalnızca vücut ağırlığını kullanarak etkili bir ev egzersiz planı yapmak mümkündür, bu nedenle ekipman gerekli olmayabilir. Bununla birlikte, ekipmana sahip olmak, özellikle birkaç yıldır antrenman yapan biriysen, elbette fayda sağlayabilir. Evde bulundurabileceğin hem pratik hem çok yönlü hem de fazla yer kaplamayacak ekipman parçaları arasında direnç bantları, ağırlık, mat ve kettlebell’i sayabiliriz.

Evde aktif kalmaya devam edebilmek için MACFit’in Instagram hesabını takip edebilir, her gün canlı yayınlanan derslere katılarak daha da motive olabilirsin.