motivasyon artırıcı öneriler

BAHANE BULMA, MOTİVE OL!

Jan 16, 2019 | FITNESS

Bu aralar spora gitmemek için ürettiğin bahanelerin ardı arkası kesilmiyorsa önerilerimize mutlaka kulak ver!

Yağmurlu ve soğuk havalarda ya da yorulduğunda kendini spor yapmaya motive etmenin ne kadar zor olduğunu çok iyi biliyoruz. İşte hedeflerine ulaşmanda sana yardımcı olabileceğini düşündüğümüz spor motivasyonunu yükseltecek 10 ipucu.

Yavaş Başla

Uzun süredir spor yapmıyorsan ya da spora yeni başlıyorsan, bu maceraya yavaş yavaş atılman daha doğru olacak. Kendini yormadan başladığında daha uzun süre spor yapabilirsin. Örneğin kardiyo antrenmanını koşu yerine hızlı yürüme ile yapmaya başlayabilirsin. Böylece alıştıra alıştıra gidecek ve yola daha istikrarlı devam edebileceğini göreceksin.

İstemesen Bile Spor Salonuna Git

Spor salonuna gitmeyi istememen önemli değil. Gitmemek için aklından geçen tüm sebepler aslında birer bahane. Bunu unutma ve antrenamanını asla aksatmama. Antrenman yaptığın için asla pişman olmayacağına garanti veriyoruz!

Spor Kıyafetlerini Giy

Spor kıyafetlerini giy, spor çantanı hazırla ve kapıdan çık, çünkü dışarı çıktığın anda kendini çok daha iyi hissedeceksin. Bu spor yapmak için attığın en önemli adım olacak.

motivasyon artırıcı öneriler

Hedef Belirle

Bu klişe ama etkili bir öneri. Eğer 5K koşmayı hedeflediysen bu hedefi gerçekleştirmek için elinden geleni yap ve başar.

Spor Saatini Önemli Bir Buluşma Gibi Düşün

Herkesin spor konusunda ürettiği en büyük bahane bunun için yeterli zamanlarının olmaması. Önemli bir buluşman olduğunda bunu gerçekleştirmek zorunda olduğunu bilirsin. Spor da senin için tam olarak böyle olmalı. Ne kadar yoğun olduğunun bir önemi yok. Planını bozmamalısın.

Sevdiğin Şarkılardan Bir Çalma Listesi Oluştur

Kendini motive hissetmenin en eğlenceli ve kolay yolu sevdiğin şarkıları dinlemekten geçiyor. Antrenman yapmanın zor olduğunu biliyoruz, ama sevdiğin şarkılar eşliğinde antrenman yapmak bunu daha eğlenceli hale getirecek, böylece daha uzun süre spor yapabileceksin.

Başkalarına Kulak Asma

Spor yapmaya başlarken karşılaşacağın en büyük engellerden biri başkalarının edindiği kötü tecrübeler olacak. Unutma, herkes birbirinden farklı olduğu için herkesin spor anlayışı da birbirinden farklı. Kendine uygun ve severek yapabileceğin bir sporu seç sonra yolunda emin adımlarla ilerle.

motivasyon artırıcı öneriler

HIIT IT!

Spor yapmak için zamanın kısıtlıysa HIIT egzersizini deneyebilirsin. HIIT kısa ama yoğun bir egzersiz türü. Bu sayede zamanın kısıtlı da olsa onu iyi değerlendirecek ve etkili sonuçlar alabileceksin.

Hedefine Ulaştığını Hayal Et

Spor yapmak istemediğin günlerde hedefine ulaştığını hayal et ve bu halini gözünde iyice canlandır. Hedefine ulaştığını düşünmek bile seni mutlu edecek, bunu sen de biliyorsun. Kendini motive etmek ve spor yapmaya başlamak için bu yöntemi mutlaka denemelisin.

Sporu Ciddiye Al

Sağlığın için alacağın en iyi karar spora başlamak. Sporu ciddiye alırsan ve bunu sağlığın için yaptığının farkında olursan hiçbir bahane seni yolundan saptıramaz!