karın egzersizleri

6 ADIMDA KARIN EGZERSİZLERİNİ BİR ÜST SEVİYEYE TAŞI

Mar 5, 2021 | FITNESS

Karın kaslarını hızla güçlendirmek için bu altı ipucuna kulak ver!

“Karın kası mutfakta yapılır.” Bu sözü daha önce duymuş muydun? Sağlıklı ve doğru beslenme abdominallerin ortaya çıkarılmasında önemli bir rol oynar. Ancak tabii ki vücudunun bu bölgesindeki kasları geliştirmen de çok önemlidir.

Karın kaslarının şekillenmesinde genetik faktörler rol oynasa da, onları iyi bir şekilde çalıştırır ve sağlıklı beslenirsen bu bölgedeki kaslarını kısa sürede güçlendirebilirsin. Üstelik core bölgeni yalnızca vücut ağırlığın ile çalıştırman da mümkün.

İşte daha sıkı karın kasları için sana bazı ipuçları!

Daha fazla kalori yakmak için programına HIIT antrenmanları ekleyebilirsin

Karın kaslarını elde etme sürecini hızlandırmak için karın egzersizlerini neden yüksek yoğunluklu aralıklı egzersiz ile sonlandırmıyorsun?

karın egzersizleri

Standart karın egzersizlerine ağırlık ekleyebilirsin

Her zamanki mekik, v-sit, plank, bisiklet gibi egzersizlerine plaka veya bilek ağırlıkları ekleyerek bu egzersizlere seviye atlatabilirsin. Bazı hareketlere sadece direnç bandı ekleyerek bile egzersizi bir adım öteye taşıyabilirsin.

Karın kaslarına toparlanma ve dinlenmeleri için yeterli zaman ver

Aynı diğer tüm kaslar gibi, karın kaslarına da antrenmandan sonra ihtiyaç duydukları dinlenme süresini tanıdığından emin ol. Örneğin, Pazartesi ve Perşembe günleri karın çalışıyorsan diğer günler başka bölgelere yönelik egzersizler planlayabilirsin. Unutma, dinlenirken kasların gelişir ve büyür.

karın egzersizleri

Zihin- kas bağlantılarını kullan

Egzersiz esnasında çalıştırdığın kasları düşün. Hareketleri sadece yapmış olmak için yapmaktansa harekete odaklan ve çalıştırdığın kasları hisset.

Alt karın kaslarını unutma

Alt karın kaslarını çalıştırmak daha zor olabilir ve çoğu zaman unutulur. Ters mekik egzersizi, asılır pozisyonda bacak kaldırma, diz çekme ve Roman Chair ile yapabileceğin egzersizleri eklemeyi unutma.

karın egzersizleri

Diyet, diyet, diyet

Günün sonunda yağ yaktım diyebilmen için yaktığın kalorinin aldığın kaloriden daha fazla olması gerekir. Bu sebeple öğünlerini hazırlarken seçtiğin besinlere özen göstermende fayda var. Kaslarının gelişip dinlenmesi için antrenman sonrası tükettiğin besinleri dikkatle seçmelisin. Gün içinde bolca su tüketmeyi de unutma!

Son olarak işte sana pratik bir karın antrenmanı;

–       Ayak bileği ağırlığı kullanarak 30 tekrar ters mekik hareketi

–       Ayak bileği ağırlığı kullanarak her bir yön için 20 tekrar Roman twist hareketi

–       1 dakika boyunca belini de koruyarak Flutter kick (ayak vuruşu) hareketi

–       Ayak bileği ağırlığı veya ağırlık plakası kullanarak 10 tane V-sit duruşu

Tüm bu seriyi 3 kere tekrar edebilirsin!