2018 FITNESS TRENDLERİ

Dec 21, 2017 | FITNESS

Yeni yılda en çok hangi antrenmanlarla ter dökeceksin? 2018’de çok popüler olacak fitness trendlerini açıklıyoruz!

Yeni yıl kararlarını almaya başladın mı? Kararların arasında düzenli spor yapmak da varsa yazımız mutlaka ilgini çekecek. Biliyorsun, hemen her alanda olduğu gibi fitness dünyasında da yükselen trendler var, eğer 2018’e sıkı bir başlangıç yapacaksan gelecek yıl popüler olacağı öngörülen bu trendlerle hemen tanışmalısın. İşte American College of Sports Medicine’in (ACSM) 4 binden fazla fitness eğitmeniyle yaptığı anketin sonucunda belirlenen, 2018’de en popüler olacak 10 fitness trendi:

  1. HIIT: HIIT, yani yüksek yoğunluklu antrenman, kısa süreli çalışma ve dinlenme periyotlarından oluşan bir antrenman çeşidi ve 30 dakikadan daha kısa bir sürede tamamlanıyor. Bu özelliğiyle zamanı kısıtlı olanlar için ideal.
  2. Grup dersleri: Grup dersleri hem kişisel motivasyonun artmasına yardım ediyor hem de bir eğitmenin yönlendirmesi ile yapıldığından farklı fitness seviyelerindeki birçok kişiyi aynı anda efektif bir şekilde çalıştırıyor.
  3. Giyilebilir teknoloji: Bu teknolojiler arasında antrenman programı takibi araçları, akıllı saatler, kalp atış hızı ölçerler ve GPS’le takip cihazları bulunuyor.
  4. Kuvvet antrenmanı: Farklı fitness seviyelerindeki tüm kadın ve erkekler için egzersiz programlarının olmazsa olmaz bir parçası.
  5. Vücut ağırlığı ile yapılan antrenmanlar: Bu antrenmanlar minimum ekipmanla, vücut ağırlığı kullanılarak yapılıyor. Ancak vücut ağırlığı ile yapılan bu antrenmanlar sadece push-up ve pull-up ile sınırlı değil.
  6. Yoga: Kökeni çok eskilere dayanan yoga, sağlık ve rahatlama için farklı vücut postürlerini hayata geçiriyor. Bu eski disiplinin modernize edilmiş versiyonları da 2018’de favoriler arasında olacak. Power Yoga, Yogaletes, Ashtanga, Bikram, Vinyasa, Kripalu, Kundalini, Sivananda bunlardan birkaçı.
  7. Kişisel eğitmen: Dünyadaki eğitim trendlerden biri de insan hareketleri üzerine çalışan bilim dalı olan kinesiyoloji. Bu alanda uzmanlaşan kişilerin kişisel fitness eğitmeni olacağı veya sağlıkla ilgili bir konuda çalışacağı öngörülüyor.
  8. İleri yaştakiler için fitness programları: 1954 – 1964 yılları arasında doğmuş olan kişiler yavaş yavaş emekliliğe yaklaşıyor ve hayatı daha sağlıklı ve kaliteli yaşamaya odaklanıyorlar. 2018 yılında da, ileri yaşlara uygun fitness programları hazırlamak ve bunları uygulamak öne çıkan trendlerden biri olacak.
  9. Fonksiyonel antrenman: Kuvvet antrenmanlarını günlük hayatı kolaylaştırmak, özellikle de vücuttaki dengeyi sağlamak için kullanmak 2018’in fitness favorilerinden olacak.
  10. Core bölgesi çalışmaları: Core bölgesi ya da abdominal çember, kasıldığı zaman omurgayı dengeleyen ve 360 derece destekleyen kaslardan oluşuyor. Bu kasları doğal bir sırt kemeri veya korse gibi düşünebilirsin. Core çalışması da bu bahsettiğimiz karın ve bel bölgesindeki kasları çalıştıran egzersizler bütününü ifade ediyor. Bu bölgenin güçlendirilmesi sadece dayanıklılık için değil, postürünün düzgün kalması için de çok önemli.

Evet, artık 2018’de fitness dünyasında nelerin popüler olacağını biliyorsun, yeni yıl için karar alırken bunlardan bir veya birkaçını dahil etmeyi unutma. İyi sporlar!

Tags: trendler