yulaflı kahvaltı

YULAFLI PRATİK KAHVALTILAR

Aug 12, 2021 | BESLENME

Bir gece önceden hazırlayabileceğin pratik ve sağlıklı 5 yulaflı kahvaltı tarifi.

Kahvaltının ne kadar önemli bir öğün olduğunu belirtmeye bile gerek yok, ancak bazen sabahları kendimize sağlıklı ve lezzetli bir kahvaltı hazırlamak için zaman bulamayabiliyoruz. Böyle durumlarda yulaf ezmesiyle bir gece önceden hazırlayacağın kahvaltılar çok işine yarayacak!

Yulaflı kahvaltının bir başka avantajıysa hazırlanışının çok basit ve tariflerin çok esnek olması. Bir kavanozun yarısını yulaf ezmesiyle doldurup üzerine aynı seviyeye gelecek kadar süt eklemen yeterli. Gece buzdolabında bekleyen yulaf ezmesi sütü emip yumuşak bir kıvama geliyor. Genellikle yulaflı kahvaltılara sütle birlikte yoğurt da çok yakışıyor. Elinin altında chia tohumu varsa bunu da karışıma eklemen kahvaltını daha kremamsı bir hale getirecek. Ardından üzerine dilediğin şeyleri ekleyebilirsin!

İşte bu tabanın üzerine ekleyerek bir gece önceden hazırlayabileceğin 5 yulaflı kahvaltı tarifi!

Fıstık Ezmeli ve Muzlu

yulaflı kahvaltı

Yulaf ve sütten oluşan tabanın üzerine bir kaşık fıstık ezmesini ekle, ardından dilimlediğin yarım muzu yerleştir. Muz, fıstık ezmesi ve yulaf üçlüsü seni uzun süre tok tutacak.

Orman Meyveli

yulaflı kahvaltı

Bu tarifin tabanı için dilersen meyveli yoğurt kullanabilirsin. Böğürtlen, yaban mersini ve ahududu gibi dilediğin orman meyvelerini ekle. Bu meyvelerinin hafif ekşi lezzetini dengelemek için de yoğurda vanilya ya da bal karıştırmayı düşünebilirsin. İşte sana antioksidan zengini leziz ve pratik bir kahvaltı!

Ananas, Mango ve Kivili

yulaflı kahvaltı

Kahvaltında biraz tropik tatlar eklemek mi istiyorsun? Yulaf ve süt karışımının üzerine kivi, ananas ve mango dilimlerini ekle. Üzerine biraz hindistan cevizi serpersen lezzet patlamasında zirveye çıkabilirsin!

Çikolatalı ve Çilekli

yulaflı kahvaltı

Bu tarifi istersen kahvaltıda istersen hafif bir tatlı olarak ara öğünde tüketebilirsin. Bu kez yulaflı karışımın üzerine çilek ve bitter damla çikolata eklemen yeterli.

Tarçınlı ve Şeftalili

yulaflı kahvaltı

Yulaflı karışımın üzerine yarım şeftaliyi küp küp doğrayarak ekle, üzerine biraz tarçın serp ve balla tamamla. Bu tatlı ve serinletici tarifi fındık ya da cevizle daha da lezzetli ve sağlıklı bir hale getirebilirsin.