YAZA FORMDA GİRMEN İÇİN 9 BESLENME İPUCU

Apr 20, 2018 | BESLENME

Yaza sıkı bir giriş yapmak istiyorsan beslenme düzeninde bu 9 değişikliği mutlaka yapmalısın.

Sağlıklı beslenmenin ve fit olmanın mevsimi yok ancak mevsim değişimlerinin beslenme üzerindeki etkisini de göz ardı edemeyiz. Kış boyunca hareket eksikliği, iştahının açıklığı, kalın kıyafetler giymenin verdiği rahatlık gibi birçok nedenden dolayı bedenini ihmal etmiş olabilirsin. Yazın yaklaşması ve ince kıyafetler giyecek olmanın verdiği telaş ile birlikte yaza formda girmek istiyorsan bu tüyolara göz atmalısın.

Su İçmeyi İhmal Etme

Her gün yeterli miktarda su almayı alışkanlık haline getirmen fit olma yolunda sana yardımcı olacak. Sabah kahvaltıdan önce aç karnına içeceğin 1 bardak su vücuttaki toksinleri atmak dışında yağ ve kalori yakmana da katkıda bulunacak. Ayrıca metabolizmanı çalıştırıp açlık hissini bastırarak gereksiz ve fazla yemenin önüne geçecek. Yeteri kadar su içmiyorsan atıştırmalıklara yönelirsin. Canın bir şey atıştırmak istediğinde bir bardak su iç ve on dakika bekle. Açlığının ve atıştırma isteğinin azaldığını göreceksin. Su içmekte zorlanıyorsan suyun içine meyve ve sebze dilimleri ekleyebilirsin. Su içmeyi hatırlamak için yanında her zaman bir su matarası bulundurabilirsin.

Kahvaltı Yapmayı Unutma

Gece boyunca yavaşlayan metabolizmanı sağlıklı bir kahvaltı ile hızlandırabilirsin. Kahvaltı yapmadığın takdirde vücudun uzun süre besinsiz kaldığı için bir sonraki öğünde daha fazla yiyeceğe ihtiyaç duyar ve bu yenilenler yağ olarak depolanır.. Kahvaltı yapmak için zamanının olmadığını iddia ediyorsan işte sana birkaç pratik ve sağlıklı seçenek:

 • Yulaf ile süt ya da yoğurt ve üzerine çeşitli meyveler
 • Tam tahıl ekmek üzerine 1 tatlı kaşığı şekersiz fıstık ezmesi ve muz
 • Süzme yoğurt üzerine şekersiz granola ve çeşitli meyveler
 • Tam tahıl ekmeği ile yapılan hindi füme ve sebzeli sandviç
 • Süt, muz, kuruyemiş ve yulaf ile yapılan smoothie

Alternatif Seçenekler Üret

Mutfak alışverişindeyken sağlıklı tercihler yap. Rafine şekerden, beyaz unlu ve kızarmış yiyeceklerden uzak dur. Bunlar yerine mutfağında kuruyemiş, yoğurt, tarçın, hindistan cevizi, sağlıklı yağlar, çeşitli sebzeler, balık ve yağsız et ürünleri gibi besinler bulundur. Böylece canın bir şey istediğinde şekerli ve yağlı gıdalar yerine, sağlıklı yiyeceklere yönelebilirsin.

Glisemik İndeksi Düşük Besinleri Tercih Et

Besinleri glisemik indeks değerine göre tercih etmek hem sağlıklı hem de fit olmanın anahtarlarından biri. Glisemik İideks, besinlerde bulunan karbonhidratların kan şekerini yükseltme hızına verilen isim. Glisemik indeksi yüksek besinler kan şekerini hızla yükseltip ardından hızla düşürüyor. Bu durum da daha çok acıkmana neden oluyor. Yaza fit girmek için karın bölgesine yerleşen yağlardan kurtulmak istiyorsan glisemik indeksi düşük besinleri tercih etmelisin. Beyaz ekmek, meyve suları, beyaz pirinç, patates gibi besinler yerine posalı yiyecekleri, tam tahıl, bulgur, tatlı patates ve lif oranı yüksek kuru baklagilleri tercih et.

Öğünlerini Atlama

Uzun süre bir şey yememek metabolizmayı yavaşlatıyor. Yavaşlayan metabolizma ile birlikte kan şekeri de düşüyor. Bu nedenle vücut tatlıya ihtiyaç duyuyor ve yemek yeme isteği artıyor. Günde üç ana öğünün yanı sıra, 2 ya da 3 ara öğün yemelisin.

Gece Atıştırması Alışkanlığından Kurtul

Geç saatlerde yenen yiyeceklerin sindirilmesi zor oluyor. Bunlar vücut tarafından çok zor yakılıyor ve yağa dönüştürülüyor. Bu nedenle uyumadan en az iki saat önce yemek yemeyi bırakmalısın.

Paketli ve Hazır Gıdalardan Uzak Dur

Bazı ‘light’ ürünler bile içinde rafine şeker ve birçok katkı maddesi bulundurabiliyor. Etiket okumayı alışkanlık haline getirmen daha bilinçli tercihler yapmanı sağlayacak. Ara ve ana öğünlerini önceden hazırlarsan gün içinde aklındaki ”ne yesem” düşüncesini ortadan kaldırmış olursun. Basit malzemelerle sağlıklı atıştırmalıklar ve ara öğünler hazırlayabilirsin. Ara öğün olarak meyve, çiğ kuruyemiş, çeşitli sebzeler, süt, yoğurt, kefir, şekersiz fıstık ezmesi, sade kahve gibi besinleri tercih edebilirsin. Yulaf, muz ve şeker ilavesiz balı karıştırıp top şeklini vererek yanında taşıyabileceğin pratik, lezzetli ve sağlıklı bir kurabiye hazırlayabilirsin.

Porsiyonlarını Kontrol Altında Tut

Vücudun, cinsiyetine, yaşına, fiziksel aktivite seviyene ve hedefine bağlı olarak karbonhidrat, protein, yağ, vitamin gibi farklı besinlere ihtiyaç duyuyor. Sağlıklı bir beslenme için ihtiyacın olan kaloriyi öğünlere eşit miktarlarda, doğru porsiyonlarda ve tüm besin gruplarını sağlayacak şekilde dağıtılmalısın. Salata, meyve veya sebze suları ve çorba gibi sağlıklı olduğunu düşündüğün yemekleri bile sınırsız yiyemeyeceğini, ihtiyacından fazla yediğin her şeyin yağa dönüşeceğini unutma. Bir öğünde beslenme düzenini bozduysan bile kontrolünü kaybetme. Bir haftalık şok diyetler de kurtarıcın olmayacak. Bunun yerine bol su içmen ve ertesi gün yaptığın fiziksel aktiviteyi arttırman doğru bir karar. Hedefin kilo vermekse şunları uygulayabilirsin:

 • Evde kullandığın tabak boyutlarını küçült.
 • Sofraya çok açken oturma, ara öğünlerle bunu engelleyebilirsin.
 • Dışarıda yiyorsan yemeğini arkadaşınla paylaş.

Beslenme Düzeninde Bu Gıdalara Yer Aç

Yaza fit girmen için sana yardımcı olacak besinler:

 • Kahvaltı için haşlanmış veya yağsız pişmiş yumurta
 • Yüksek lifi ve düşük kalorisi ile uzun süre tok tutan yulaf ve yağsız yoğurt
 • Süt, yoğurt ve meyvenin üzerine ekleyerek tüketebileceğin, tatlı krizlerinin de önüne geçen tarçın
 • Metabolizmayı hızlandıran, açlık hissini bastıran yeşil çay
 • Badem, ceviz, avokado, chia tohumu

Yazar: Öykü Kayan, MACFit Ege Perla