vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

VÜCUT KİTLE İNDEKSİ NASIL HESAPLANIR?

Aug 26, 2021 | BESLENME

Diyetisyen Ecem Naz Genç, kilomuzun hangi aralıkta olması gerektiğini ve vücut kitle indeksinin nasıl hesaplanacağını açıklıyor.

Boyun kiloya indeksi olarak da bilinen ‘Vücut Kitle İndeksi’ aslında kişinin kilosunun boyuna göre ideal aralıkta olup olmadığını kontrol ediyor. Yani bize sağlıklı kilo aralığında olup olmadığımız hakkında basit ve kolay ulaşılabilir bir bilgi veriyor. Bu hesabı yapmak çok kolay; vücut kitle indeksini bulmak için ağırlığın boyun karesine bölünmesi gerekiyor. Bu hesap ağırlık ölçütünü kilogram, boyu da metre alarak yapılıyor.

vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

Peki bu hesabı yaptıktan sonra hangi gruba girdiğimizi nasıl anlarız?

• 18.5 kg/m2’nin altında olanlar: Zayıf

• 18.5 kg/m2 ile 24.9 kg/m2 arasında olanlar: Normal kilolu. Olmasını beklediğimiz genelde bu aralık.

• 25 kg/m2 ile 29.9 kg/m2 arasında isen: Fazla kilolu

• 30 kg/m2 ile 39.9 kg/m2 arasında sonuca ulaşanlar: Obez

• 40 kg/m2 üzerinde çıkan sonuçlar ise ileri derecede obez, yani morbid obez olarak nitelendiriliyor.

Bu ölçümleri dikkatlice yaptıktan sonra bilmemiz gereken birkaç bilgi daha var. Vücut kitle indeksi ne kadar yaygın kullanılsa da aslında vücuttaki yağ ve kas oranımız hakkında bize bilgi vermez. Bu sebeple fazla kilolu kategorisindeki insanların direkt kilolarını düşürme eğilimine geçmeden önce yağ ve kas dağılımlarını kontrol etmeleri gerekir. Bunun için gereken ileri tetkikleri de bir uzman tarafından yapılmalı.

vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

Yapılan araştırmalar, indeksi yüksek çıkan insanların kalp rahatsızlıkları, diyabet ve tansiyon hastalıklarına yakalanma riskinin daha fazla olduğunu söylüyor. Ama bunun yanında, düzenli spor yapan insanlarda kas ağırlığı kaynaklı bu sonuçlar değişkenlik gösterebiliyor.

İndekse göre zayıf çıkanlar ise boyuna göre zayıf anlamı taşımakta. Yine yapılan araştırmalara göre zayıf kategorisindeki bireylerde vitamin ve mineral eksiklikleri gözlemlenebiliyor ve bağışıklık sistemi normal kilo aralığındaki bireylere kıyasla daha zayıf olabiliyor. Yani zayıf olmak zamanla bazı hastalıklara zemin hazırlayabiliyor demek mümkün.

vücut kitle indeksi nasıl hesaplanır

İndekslerde fazla kilolu veya obez gruplarında olan kişilerin kilo verme sürecinde dikkat etmesi gerekir. Çünkü hızlı ve kontrolsüz kilo kayıplarında yağ kütlesi yerine kas kütlesinden verilen kilolar, normal kilo aralığına girsen bile yeterli gelmeyebilir.

Vücut kitle indeksi hakkında bir diğer önemli bilgi ise, bu istatistikte kişilerin yaşının, cinsiyetinin, sahip olduğu hastalıkların ve genetik yatkınlıkların yer almaması. Özellikle çocuklarda bu indeks daha farklı değerlendirilir. Yetişkinlerde ise kişilerin vücut bilgilerine ve analizlerine bakıldığında, bir kişinin ideal kilosu aynı boydaki başka bir kişi ile farklılık gösterebilir. Boy ve kilo hakkındaki bu ölçüm ve yorumun, işin uzmanı bir diyetisyen tarafından yapılması önerilir.

Eğer boyuna göre kilon hakkında aklına takılan bir sorun olursa bana sorabilir veya sana yakın bir sağlık kuruluşuna gidip kontrollerini yaptırabilirsin. Sağlıkla kal!

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç