uyku kalitesini artiran besinler

UYKU KALİTENİ ARTIRAN BESİNLER

Oct 7, 2021 | BESLENME

Kolayca uykuya dalmak ve uyku kaliteni artırmak için nasıl beslenmelisin?

Uyku kalitesini artırmak için her gün aynı saatlerde uyuyup uyanmak ve uyuduğun ortamı iyileştirmek çok önemli, ancak besin seçimlerin ve beslenme alışkanlıkların da uyku süreni ve uyku kaliteni etkiliyor.

İşte gün içinde, özellikle de akşam öğününde tükettiğinde daha iyi uyumana yardımcı olacak uyku dostu besinler!

Muz

uyku kalitesini artiran besinler

Muz, hem magnezyum hem de yüksek miktarda potasyum da içerir. Bu nedenle uyku dostu besinler listesinde ilk sırada yer alır. Magnezyum da potasyum da kaslarının gevşemesine katkı sağlayarak uykuya dalmanı kolaylaştırabilir.

Kuruyemişler

uyku kalitesini artıran besinler

Melatonin, serotonin ve magnezyum dahil olmak üzere uykuyu teşvik eden ve düzenleyen besinler bakımından zengin olan çiğ badem ve cevizi yatmadan 2-3 saat önce bir avuç kadar tüketebilirsin. Kabak çekirdeği ve kaju da yüksek miktarda magnezyum içerdiklerinden badem ile cevize iyi birer alternatif olabilir.

Nohut

uyku kalitesini artıran besinler

Nohut da uyku dostu gıdalar listesinde yer alıyor çünkü yarım fincan nohut sana yaklaşık 115 miligram magnezyum sağlıyor. Nohutu ister nefis bir humus haline getirebilir, ister gevrek bir atıştırmalık için en sevdiğin baharatlarla fırında pişirebilir, ister salata olarak tüketebilirsin.

Kefir

uyku kalitesini artıran besinler

Kefirin faydaları dendiğinde akla ilk bağırsak florasını düzenlemesi gelir ancak içerdiği bazı maddeler sayesinde sinirleri yatıştırıcı bir etkisi de vardır. Gevşetici ve uyku getirici özelliğiyle rahat uyumana yardımcı olur ve uyku kaliteni artırır.

Kızılcık ve Vişne

uyku kalitesini artıran besinler

Melatonin uyku-uyanıklık döngüsünü düzenleyen bir hormondur. Vişne ve kızılcık, yüksek miktarda melatonin içerdiğinden uykusuzlukla mücadelende sana yardımcı olabilir. Yatmadan 2-3 saat önce, şeker içermeyen vişne veya kızılcık kompostosu ya da suyu tüketmen hem daha hızlı uykuya dalmana hem uyku sırasında daha az uyanmana hem de daha uzun süre uykuda kalmana yardımcı olabilir.