yeşil çayın faydaları

SPORA YEŞİL BİR MOLA

May 17, 2019 | BESLENME

Spordan aldığın verimi artıran, metabolizmanı hızlandıran ve yağ yakmanı sağlayan yeşil çayın faydalarına daha yakından bak!

Yeşil çayın faydalarını hepimiz az çok biliyoruz. Peki ya sporcular için yeşil çay tavsiye ediliyor mu? Cevap hiç kuşkusuz “EVET”.

Yeşil çay, damağımızda bıraktığı o güzel hissiyat dışında şeker içermemesiyle de sporcular için enerji ve performans artışı sağlayan harika bir içecek alternatifi. Çoğu kişinin bilmediği bir özelliği de içindeki güçlü antioksidanlar sayesinde yeşil çayın metabolizmayı güçlendirirken dayanıklılığı da artırması.

Antioksidanlar vücudumuza zarar veren ve hastalığa yol açan serbest radikalleri vücuttan uzaklaştırmaya yarayan en temel meddeler. Siyah, beyaz veya yeşil çay gibi çayların en bilinen özelliği kanseri önleyen vücut fonksiyonlarında olumlu artışa neden içerikleri.

yeşil çayın faydaları

Amerikan Fizyoloji Dergisi için yapılmış bir çalışma, yeşil çayın enerji için vücut yağını kullanmayı artırdığını gösterdi. Vücut yağının enerji olarak kullanılmasını sağlayan yeşil çay, metabolizmayı uyararak yağ kaybını arttırabiliyor. Dayanıklılık egzersiz performansının değerlendirildiği bu çalışmada, yeşil çay tüketenlerin tüketmeyenlere göre yüzde 24 artış sağladığı görüldü. Yapılan başka bir çalışmada ise, diyet ve egzersiz ile birlikte düzenli yeşil çay tüketiminin, özellikle bel bölgesindeki yağlanmayı azaltmadaki etkisinin, yalnızca egzersize oranla daha fazla olduğu ortaya çıktı. Tüm bu çalışmalar, düzenli yeşil çayın içmenin atletik performansı artırdığını ve metabolizmayı hızlandırdığını net bir biçimde gösteriyor.

Yeşil çayın bütün bu faydalarını öğrendiğine göre, her gün en az 1 kupa doğru kaynaktan elde ettiğin poşet yeşil çay ile sağlığına katkıda bulunmayı ihmal etme. Doğadan’ın Yumuşak İçimli ve Açai Ananas gibi yeşil çayı sevdiren lezzetleriyle, kendine uygun bir yeşil çay çeşidi bulabilirsin.

https://www.instagram.com/dogadan_cay/

Yazar: Diyetisyen Sanem Apa