spor ve kilo vermek

SPOR VE KİLO İLİŞKİSİ

May 11, 2021 | BESLENME

Spor yapmak doğrudan kilo vermeyi sağlamayabilir, eğer tartıda istediğin sayıyı görmüyorsan bunun birkaç nedeni olabilir.

Bazı nedenlerden dolayı spor yapsak bi̇le ki̇lo vermeyebilir, hatta kilo alabi̇li̇ri̇z. Elbette kilo alma diyetleri gibi, bunu isteyerek yaptığımız durumlar olabilir. Fakat bazen de spor yapıyor olmamıza rağmen hedeflediğimiz kiloya ulaşamayabiliyoruz. Peki neden? Bunun olası nedenlerini Diyetisyen Ecem Naz Genç şöyle sıralıyor.

1) Aldığın kilo yağ mı yoksa kas mı?

Son zamanlardaki beslenmene ve spor şiddetine, en önemlisi cm ölçümlerine bakarak bunu kendine kanıtlayabilirsin. Yağ yakımının hızlı olduğu dönemlerde kas inşası da artar. Yani giden yağdan daha fazla bir kas fazlalığı olduysa tartıda kilo almış görünebilirsin. Kısacası tartıdaki kilo fazlalığı aslında yağlandığını değil, kaslandığını gösterir.

spor ve kilo vermek

2) Spordan hemen sonra mı tartıldın?

Spordan hemen sonraki anlarda kasların su tutması artar, bu anlarda tartılırsak tartı olduğumuzdan fazla gösterir, bu yüzden panik olmaya gerek yok! İşte tam bu sebeple ölçüm için tam spor sonrasını seçmemen daha doğru sonuç verir.

spor ve kilo vermek

3) Yeterli beslenmedin mi?

Sporu fazla yapıp yemeyi olması gerekenden çok azalttığımız zaman istenen sonuca daha hızlı ulaşılabileceğine dair yanlış bir inanç vardır. Oysaki, sporun şiddetini artırıp beslenmeden kıstığımızda, vücudumuz elimizdeki kalori ile yetinebilmek adına metabolizmayı yavaşlatır, bu da sporun amacına terstir.

Aynı zamanda unutmamamız gereken en önemli durum, yeterli besin alınmadığında sporun verdiği hasarı karşılayacak bir gıda temin edilmezse, vücut o enerjiyi kendi kendine kasları yıkarak sağlar. Böylece kas yapmaya çalışırken yıkmış oluruz ve bu da amacımızın tam tersi bir hareket olur.

spor ve kilo vermek

4) Sağlıklı beslenmiyor musun?

Bazen kişiler ‘nasılsa spor yapıyorum’ düşüncesiyle sporda yaktığı kaloriden daha fazlasını almaya başlayabilir. Ya da sağlıklı gıdalar hazırlamaya vakit ayırmayabilir.

Eğer her gün yemek yapmaya vakit ayıramıyorsan, boş bir gününde birkaç günlük yemek hazırlayıp dolaba kaldırmayı alışkanlık haline getirebilirsin. Böylece ev yapımı gıdalar, lif içeriği yüksek gıdalar tüketmeyi sağlayabilirsin. Dilersen bir beslenme uzmanıyla çalışarak spor ve beslenme dengesini kolayca sağlayabilirsin.

5) Fizyolojik bir sorunun mu var?

Spor, beslenme, uyku, su tüketimi gibi değerlendirmelerin hepsi olması gerektiği gibiyse, fakat hala kilo alıyorsak doktor kontrolüne gitmeli, fizyolojik bir rahatsızlık var mı baktırmalıyız. Böyle bir durumda doktor ve diyetisyen desteği alman gerekebilir.

 Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç