sık acıkma

SIK SIK ACIKMANIN ALTINDA YATAN NEDENLER

Feb 28, 2022 | BESLENME

Eğer bu 5 hatadan bazılarını yapıyorsan bu gereğinden sık acıkma hissini yaşama nedenin olabilir.

Gün içinde yaptığımız bazı hatalar ve edindiğimiz bazı yanlış alışkanlıklar sık yeme isteğini artırabilir. Eğer sen de sık sık acıkıyorsan bu hatalardan bazılarını yapıyor olabilirsin.

Dengesiz Ana Öğünler

Düzenli saatlerde yemek yemene rağmen sık sık acıkıyorsan büyük bir ihtimalle ana öğünlerini dengeli bir biçimde planlamıyorsun. Ana öğünlerde sana yeterince enerji verecek ve daha uzun süre tok kalmanı sağlayacak sağlıklı tabakları oluşturmak için tabağını dörde ayırdığını düşün. Bölümleri protein, sebze, süt-yoğurt ve tahıllarla doldurduğunda yeterli ve dengeli bir öğün yediğinden emin olabilirsin.

sık acıkma

Düzensiz Uyku

Kaliteli uyku metabolizmanın iyi çalışmasını sağlayan ilk şartlardan biridir. Ancak kaliteli ve yeterli uyuman dışında uyuduğun ve uyandığın zaman da önemli. Çok geç yatıp ertesi gün geç kalkmak vücudun ritmini bozar ve bu da genellikle düzenli beslenememeye, geceleri acıkmaya yol açar.

sık acıkma

Yemeğe Konsantre Olmamak

Çoğumuz yemeklerimizi televizyon ya da bilgisayar karşısında veya telefonumuza bakarak yiyoruz. Dikkatimiz başka bir şeye odaklanmışken yediğimizde, ne kadar tok hissettiğimizi anlama olasılığımız düşüyor. Bu da aşırı hızlı yemeye ve ardından hızlı acıkmaya neden olabiliyor. Bu nedenle, yemek sırasında televizyonu ya da bilgisayarı kapalı tutmak, telefonu yemek masasından uzaklaştırmak iyi bir fikir olabilir. Daha iyi bir tokluk hissi sağlamak için yemeğini küçük lokmalarla yemeyi, her lokma arasında çatal bıçağı elinden bırakmayı ve daha iyi çiğnemeyi deneyebilirsin.

sık acıkma

Duygusal Açlıkla Fiziksel Açlığı Karıştırmak

Bazen kendini aç hissetmenin nedeni midenin boş olması değildir. Öfke, üzüntü, stres gibi olumsuz hisler de, ‘duygusal açlık’ diye adlandırılan yapay açlık hissine neden olur. Duygusal açlık nedeniyle yemek yemenin önüne geçmek için ilk önce bu açlığın fiziksel mi duygusal mı olduğunun farkına varman gerekir. Fiziksel açlığın aksine, duygusal açlık aniden bastırır. Hemen bir şeyler atıştırmak yerine, önce su içmeyi ya da başka aktivitelerle kendini oyalamayı düşünebilirsin.

sık acıkma

Yeterince Su İçmemek

Açlıkla birbirine karıştırılan başka bir his de susuzluk. Yeterli miktarda su tüketerek bunun önüne geçebilirsin. Sana gereken su miktarını vücut ağırlığının bir kilogramı başına 30 ml olarak hesaplayabilirsin. Gün içinde içtiğin çay ve kahveyi sıvı tüketiminden saymaman gerektiğini de hatırlatalım.