SANA ANINDA ENERJİ VERECEK 9 SAĞLIKLI BESİN

Jul 17, 2018 | BESLENME

Bu besinler ile kendini hem enerjik hissedecek hem de sağıklı beslenmiş olacaksın.

Yorgun musun? Hangimiz değiliz ki? Kendini enerjik hissetmek için enerji içeçeği ya da kahveye yönelmeden önce bu yazıya mutlaka göz atmalısın.

Muz

Muz içerdiği doğal şekerler, lif ve potasyum sayesinde en önemli enerji depolarından biri. Muzu yoğurdunun içine karıştırarak da tüketebilirsin. Hatta daha fazla enerjiye ihtiyacın varsa sağlıklı bir fındık ezmesi ile birlikte yiyebilirsin.

Esmer pirinç

Esmer pirinç hem yavaş salınımlı bir kardonhidrat hem de besinleri yakmana yardımcı olan manganez minerali açısından zengin bir besin. Hareketli geçeceği belli olan bir günde yanına bir çeşit baklagil ekleyerek öğle yemeğinde tüketebilirsin.

Bal

Antrenman öncesi enerji depolamak istiyorsan yapman gereken bir bardak sıcak suyla bir kaşık balı karıştırmak. Antrenman sonrasında hafif bir öğüne ihtiyaç duyarsan yoğurt ve balı da karıştırabilirsin.

Yumurta

Sadece küçük bir yumurta günlük protein ihtiyacının %30’unu karşılamak için yeterli. İçindeki aminoasit ve omega 3 ile seni daha uzun bir süre enerjik kılacak. Haftada iki veya üç kez yumurta tüketmeye çalışmalısın. Acelen varsa, yanında ıspanak ile haşlanmış yumurta yemen hem pratik hem de besleyici olacak.

Balık yağı

Balık yağı içerdiği omega 3, protein ve zengin minerallerle tükettiğin besinleri yakmana yardımcı oluyor ve yediklerini daha çabuk enerjiye çevirmeni sağlıyor. Haftada bir veya iki kez balık yağı tüketmeye çalışmalısın.

Mantar

Özellikle vejetaryenler için iyi bir haberimiz var! Bir porsiyon mantar vücudunun ihtiyaç duyduğu demirin %50’sini karşılamak için yeterli. Mantardan aldığın demir kan akışını düzenleyerek daha enerjik hissetmeni sağlıyor. Öğünlerinde mantara yer vermek kesinlikle çok iyi bir karar!

Kuruyemiş

Kuruyemişler zengin besin kaynakları, özellikle de badem seni gün boyu zinde tutabilecek bir güce sahip. Üstelik yanında kolaylıkla taşıyabileceğin bir ara öğün alternatifi aynı zamanda.

Matcha

Hiçbirimiz Matcha’nın enerji verici gücünü inkar edemeyiz. Üstelik bu yeşil mucize, hem birkaç fincan kahvenin vereceği enerjiden daha fazlasını verip daha uzun süre enerjik kalmanı sağlıyor hem de bunun yanı sıra zihin açıklığı ve dinginlik kazandırıyor.

Su

En önemlisini en sona sakladık. Yorgun hissettiğin zamanlar vücüdun sana su içmen gerekiyor sinyalini veriyor olabilir. Ne kadar çok su tüketirsen, tükettiğin besinler o kadar çabuk enerjiye dönüşecek, bu yüzden günde en az 2 litre su içtiğinden emin olmalısın!