sağlıklı yağ içeren besinler

SAĞLIKLI YAĞLARI HANGİ BESİNLERDEN ALABİLİRSİN?

Jan 6, 2022 | BESLENME

Vücuduna gereken sağlıklı yağları edinebilmek için hangi besinleri tüketmelisin?

Yağlar uzun yıllar boyunca fazla kiloların ve kalp hastalıkları gibi birçok sağlık sorununun sorumlusu olarak görüldü. Ancak güncel bilimsel çalışmalar, sağlıklı yağları kontrollü bir biçimde mutlaka tüketmeniz gerektiğini söylüyor. İşte sağlıklı yağ içeren besinler!

Yağlı Balıklar

Omega-3 sağlıklı yağ dendiğinde akla ilk gelenlerden. Yürütülen çeşitli bilimsel çalışmalara göre Omega-3 tüketimini artırmak kalp damar sağlığı açısından olumlu sonuçlar doğuruyor ve kandaki yağ oranının düşürülmesine de yardımcı oluyor. Bu nedenle Omega-3 açısından zengin bir beslenme programı uygulaman sağlığın açısından çok önemli. Bunun içinse somon, alabalık, orkinos, sardalya ve ringa balığı gibi kalp sağlığı açısından faydalı olan Omega-3 yağ asitleri ile yüksek kaliteli proteinler ve diğer önemli besin maddeleri bakımından zengin yağlı balıkları yeterli miktarda tüketmelisin.

sağlıklı yağ içeren besinler

Avokado

Avokado sağlık açısından pek çok faydası bulunan oleik asit adlı tekli doymamış yağ asidini bolca içeren bir besin. Ayrıca kolesterol ve trigliserit seviyesinin düşürülmesine ve iyi kolesterolün yükseltilmesine de yardımcı olan iyi bir lif kaynağı.

sağlıklı yağ içeren besinler

Bitter Çikolata

En az %70 kakao içeren kaliteli bir bitter çikolata tercih edersen, yağ ve lif bakımından zengin bir besin tüketmiş olursun. Ayrıca günlük demir, magnezyum, bakır ve manganez ihtiyacının da bir kısmını karşılayabilirsin. Bitter çikolatanın içeriğinde bulunan antioksidanlar ise tansiyonu düşürmeye ve kandaki kolesterolü dengelemeye yardımcı oluyor. Tabii porsiyon kontrolü yapmayı unutmaman gerek!

sağlıklı yağ içeren besinler

Yumurta

Yumurtanın hem sarısı hem de beyazı senin için mükemmel bir vitamin ve mineral kaynağı. Tok tuttuğu için kilo kontrolü açısından da tüketebileceğin en önemli besinlerden biri. Yağ, protein ve beyin sağlığı açısından faydalı bir madde olan kolin de dahil olmak üzere, ihtiyaç duyduğun besin maddelerinin neredeyse tamamını içeriyor.

sağlıklı yağ içeren besinler

Kabuklu Yemişler

Kabuklu yemişler hem yüksek oranda sağlıklı yağ ve lif içeriyor hem de mükemmel birer bitki bazlı protein, E vitamini ve magnezyum kaynağı. Badem ve ceviz tüketebileceğin sağlıklı kabuklu yemişler listesinin ilk sıralarında yer alıyor.

sağlıklı yağ içeren besinler

Sızma Zeytinyağı

Sızma zeytinyağı da, tıpkı avokado gibi, güçlü anti-inflamatuar özellikler sunan oleik asit bakımından zengin bir besin maddesi. Bu sebeple kalp sağlığı, kan şekerinin dengelenmesi ve kilo kontrolü gibi faydaya sahip Akdeniz diyetinin en önemli bileşenlerinden de biri.