çorba tarifleri

SAĞLIK DEPOSU ÇORBA TARİFLERİ

Jan 13, 2022 | BESLENME

Hem bağışıklık sistemini güçlendirecek hem de öğünlerine lezzet katacak dört çorba tarifi!

Çorba kışa en çok yakışan yemeklerden biri… Çeşit çeşit kış sebzelerini kullanarak hazırlayabileceğin bu dört sağlıklı ve pratik tarif, bağışıklığını güçlendirip seni hastalıklardan koruyacak!

Bal Kabağı Çorbası

çorba tarifleri

300 gram kadar küp şeklinde doğranmış balkabağını, 1 adet iri doğranmış kuru soğanı ve 2 diş sarımsağı zeytinyağı ile sotele. Üzerlerine 2,5 su bardağı su ekle. Kabaklar yumuşadığında bir blender yardımıyla hepsini pürüzsüz bir karışım haline getir. 1 su bardağı sütü ekleyerek çorbayı son bir kez kaynat. Tuz ve karabiber ekleyerek servis yap.

Sebze Çorbası

çorba tarifleri

Bu esnek tarifte kereviz, ıspanak, havuç, patates, brokoli, pırasa gibi kış sebzelerini dilediğin gibi kullanabilirsin. Önce kullandığın sebzeleri yıkayıp doğra. Bir tencereye biraz zeytinyağı ekle ve ince doğradığın 1 orta boy soğan ile iki diş sarımsağı sotele. Ardından doğranmış sebzeleri ve 1,5 litre suyu da ekle. Orta ateşte bütün sebzeler yumuşayıncaya kadar pişir, blender’dan geçir, tuz ve karabiberle tatlandırarak servis yap.

Zencefilli Mercimek Çorbası

çorba tarifleri

Zeytinyağını ve 1 adet küp küp doğranmış soğanı 3-4 dakika sotele. Ardından ince ince doğradığın iki sarımsağı ve rendelediğin yaklaşık 2 cm boyutundaki taze zencefili ekle. Bir dakika kadar sonra 1 su bardağı et, sebze ya da içme suyunu ilave et. Çorba kaynayıncaya ayıklayıp yıkadığın 2 su bardağı kırmızı mercimeği de ekleyip yumuşayana kadar pişir. Çorbayı blender’dan geçirip damak tadına göre tuz ve karabiber ilave ederek servis yap.

Bakliyat Çorbası

çorba tarifleri

Yarımşar su bardağı nohut ve aşurelik buğdayı bir önceki geceden ıslat. Ardından nohutu, buğdayı ve yine yarım su bardağı yeşil mercimeği ayrı ayrı tencerelerde yumuşayana dek haşla. Sularını süzüp hepsini aynı tencereye al. Altı su bardağı suyu, küçük küçük doğranmış iki adet kuru soğanı ekle ve kaynayana dek pişir. Küçük bir kapta zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı salçayı kızdır, kaynayan çorbaya ekle ve beş dakika sonra ocaktan alıp tuz ve karabiber ilave ederek servis et.