ödem attıran besinler

ÖDEMDEN KURTULMANIN DOĞAL YOLLARI

Dec 11, 2020 | BESLENME

Vücudunda ödem oluştuğunda bu besinleri diyetine ekleyerek ondan doğal yollarla kurtulabilirsin.

Dokularda aşırı sıvı birikmesi sonucu genellikle bacak, ayak, göbek çevresi, kollar ve ellerde şişlik oluşmasına ödem denir. Ödem sıklıkla bu bölgelerde görülse de vücudun farklı yerlerinde de gelişebilir. Ödem oluşumunun başlıca sebeplerini saymak gerekirse, tuz tüketiminin artması, yüksek karbonhidratlı beslenme, yetersiz su içmek, regl dönemi, hareketsiz bir yaşam ve kilo artışı diyebiliriz. Hareketsiz bir yaşam sürmeyi de ödemin oluşma nedenleri arasında sayabiliriz. Ödem tek başına bir hastalık olmasa da, bazen çeşitli sağlık sorunları nedeniyle de ortaya çıkabilir. Her yaştan kişide ödem oluşabilir ama özellikle kadınlarda ödem oluşumu daha sık görülür.

 Peki bundan korunmak için neler yapabilirsin? Öncelikle beslenme alışkanlıklarının değiştirilmesi gerekiyor.Bu beslenme alışkanlıklarının başında kızartmalar, kafeinli, gazlı ve alkollü içecekler, hazır sos ve baharatlar, tuz ve sodyum içeren gıdalar geliyor.

 Bazı besinler ise ödemin vücudundan atılmasına yardımcı oluyor. İşte ödemden kurtulmak için diyetine ekleyebileceğin gıdalar.

Su

Yeterli su içmek sağlığın için zaten olmazsa olmaz. Yeterli su tüketmen vücuttaki ödemin atılması açısından da çok önemli. Vücut ağırlığının her bir kilosu başına içeceğin 30 ml su hem ödemin oluşmasına engel olur hem de vücudundaki sıvı oranını dengeler.

Yoğurt

ödem attıran besinler

Zengin probiyotik içeriği ile yoğurt vücudunun arınmasına yardımcı olur. Ayrıca ödemin giderilmesine de destek verir. Özellikle az yağlı yoğurt tüketirsen vücudundaki ödemin atılmasını sağlayabilirsin.

Salatalık

ödem attıran besinler

Zengin su içeriği sayesinde tüm vücut sağlığı için faydalı bir sebzedir. Vücudunun ihtiyacı olan suyu sağlamada destek olur ve ödem oluşumunu engeller.

Maydanoz

Özellikle de sabahları kahvaltıda tüketeceğin maydanoz, böbrek fonksiyonları geliştirici ve idrar söktürücü özelliklere sahiptir. Böbreklerinin temizlenmesini sağlayan maydanoz aynı zamanda da çok iyi bir C vitamini deposu olmasıyla bağışıklığını da güçlendirir.

Yeşil çay

Zengin antioksidan özelliği sayesinde ödemin vücudundan atılmasına yardımcı olan yeşil çayı günde üç fincana kadar tüketebilirsin.

Ananas

ödem attıran besinler

Ananas doğal bir detoks meyvesidir. İçerdiği zengin organik bileşenler sayesinde ödem oluşumunun önlenmesinde ve oluşan ödemin giderilmesinde yardımcı olur.