neden kilo veremiyorum

SAĞLIKLI KİLO VERMEK İÇİN UYMAN GEREKEN 5 KURAL

Jan 28, 2022 | BESLENME

Beslenmene dikkat ediyor ancak kilo veremiyorsan bu hatalardan birini yapıyor olabilirsin.

İdeal bir kiloda olmak genel sağlığımız için en önemli şartlardan biridir. Bu nedenle, eğer kilomuz normale göre fazlaysa, diyet ve sporla kilo vermek alabileceğimiz en sağlıklı kararlandandır. Ancak bu süreçte kimi zaman farkında olmadan bazı hatalar yapıp sonra kendimize “Neden kilo veremiyorum?” diye sorabiliriz. Çünkü doğru sandığımız bazı alışkanlıklar aslında kilo verme sürecini sekteye uğratacak sonuçlar doğurabilir.

İşte diyette yapmaman gereken hatalar…  

Her Gün Tartılma

Evet, beslenmene dikkat ediyor ve bunun sonuçlarını görmek istiyorsun. Diyet yapan birçok kişi, böyle düşündüğü için her gün tartılma hatasına düşebilir. Bu, diyetinin gidişatını kontrol etmeni sağlıyor gibi gözükse de, her gün tartılmak senin moralini bozabilecek en önemli hatalardan biridir. Çünkü metabolizmanda gün içerisinde çeşitli değişimler görülebilir. Bunlar da total kiloyu etkileyebildiği için tartıya çıktığında kendini kilo almış olarak görebilirsin. Sana önerimiz, belli bir gün seç ve her hafta sadece o gün, sabah, aç karnına tartılmaya özen göster.

neden kilo veremiyorum

“Light” Ürünleri Sınırsızca Tüketme

Bir ürünün ambalajında “light” yazması o ürünü istediğin kadar yiyebileceğin anlamına gelmez. Şekersiz olsa ya da tatlandırıcı içerse de bu diyet ürünler kalorisiz değildir. Evet, light ürünlerin içeriklerinde daha az yağ veya şeker bulunur, bundan dolayı da kalori değerleri eşdeğer ürünlere göre azdır. Ancak diyet ürünler az kalorili diye onları çok fazla tüketmek kilo almaya bile yol açabilir. Örneğin bir paket diyet bisküvinin içerdiği kalori miktarı, iki üç dilim ekmeğinkine eşit olabilir. Aynı kural etiketlerinde ‘0 kalori’ yazan içecekler için de geçerlidir.

neden kilo veremiyorum

Öğün Atlama

Hızlı kilo vermek için öğün atlamak yanlış bir yöntemdir. Özellikle de seni güne hazırlayan en önemli öğün olan kahvaltıyı atladığında metabolizmanı yavaşlatır ve kilo vermeni engellersin. Diyet yaparken kilo verememeye neden olan en önemli etkenlerden biri vücudu gün boyu aç bırakıp sadece akşam yemek yemektir. Saatler boyunca aç kalan vücut, bu durumun devam edeceğini düşünür ve yediklerini depolamaya başlar. Bu nedenle uzun süre aç kalmamaya ve üç dört saatte bir besin tüketmeye mutlaka çok dikkat etmelisin.

neden kilo veremiyorum

Sadece Sebze ve Meyve Yeme

Sebze ve meyveler sağlıklı beslenmenin ve kilo vermenin en önemli öğelerindendir. Ancak tek besin çeşidine dayalı diyetler vücuduna gereken makro ve mikro besin öğelerini karşılamaya yetmez. Yani diyet yaparken sadece sebze ve meyve tüketirsen, vücudun ihtiyacı olan protein ve yağı alamadığı için metabolizmayı yavaşlatır. Başlangıçta kilo kaybı gözlesen de, bir süre sonra su ve kas kaybı yaşayacağın için vücudundaki yağ oranı da artmaya başlar.

Hareketi Azaltma

Diyet yaparken düzenli egzersiz yapmamak da önemli hatalardan biridir. Çünkü kilo kaybetmek için aldığın kaloriden daha fazlasını harcaman gerekir ve bu da düzenli egzersizle mümkündür.

Hayatına düzenli sporu katmak istiyorsan, son teknoloji̇ ekipmanlar, profesyonel eğitim ve deneyime sahip eğitmenler, kaliteli ve çeşitli grup dersleriyle MAC ve MACFit kulüpleri seni bekliyor!