metabolizma hızını artırma

METABOLİZMA HIZINI NASIL ARTIRIRSIN?

Apr 16, 2021 | BESLENME

Metabolizma hızını artırmayı kim istemez? Diyetisyen Ecem Naz Genç’ten metabolizma hızlandırıcı öneriler…

Bazı insanların ‘su içsem yarıyor’ dediğini duymuşsundur. İşte bundan şikayet edenler aslında metabolizmasının yavaş olduğundan şikayet ediyor. Vücudumuz tükettiğimiz yiyecekleri enerjiye dönüştürme ve bu enerjiyi kalori olarak yakma şeklinde programlanmıştır. Bu işlemi aksamadan yapabiliyorsak metabolizmamız hızlı anlamına gelir.

Eğer metabolizma hızlandırmaktan bahsediyorsak bazal metabolizma kavramını iyi biliyor olman lazım. Bazal metabolizma vücudun tamamen dinlenik durumda harcadığı enerjiye denir. Yani bu, senin hayatını devam ettirmek için (nefes alma, sindirim sistemi, vücudunu sıcak tutma vb.) harcadığın enerjidir. Bu harcamalara günlük aktivitelerini eklediğimizde günlük enerji ihtiyacını elde ederiz.

Eğer bazal metabolizmanın altında kalori alırsan, vücudunun yaşamsal faaliyetlerini tamamlamasına izin vermemiş olursun. Yani metabolizma hızının yavaşlığından şikayetçiysen, asla çok az kalorili, şok diyetlere başvurmamalısın. Hayat tarzındaki ufak değişiklikler zamanla ve sabırla sana yardımcı olacaktır.

metabolizma hızını artırma

1. Beslenme düzenini hareket düzeninle kombinlemelisin. Her gün aynı işlerle uğraşmıyoruz, her gün aynı miktarda yememize de gerek yok. Ağır spor yaptığımız günler farklı, daha sakin geçirdiğimiz günler farklı beslenmeliyiz. Harcayamadığımız karbonhidratlar, proteinler ve yağlar vücutta depoya alınır. Böylece kilo alırız, vücudumuzda yağ yüzdesinin fazla olması metabolizmayı yavaşlatır 

2. Fiziksel olarak aktif olmak metabolizmayı hızlandırır. Nasıl yağ yüzdesinin fazla olması metabolizmayı yavaşlatıyorsa, kas yüzdesinin az olması da o derece yavaşlatır. O halde kas oranının artırılması da metabolizmamızın hızlanmasını sağlayacaktır. Haftada 3-4 kere, 30-40 dakikalık egzersiz yapmak vücudunun kas oranını artırır. Yalnız yapılan egzersizlerle beslenmeni doğru ayarlamalı, yeterli proteini almalısın.

metabolizma hızını artırma

3. Yeteri kadar su içmeyi atlama. Metabolizmana etki eden sadece yediklerin değil. Aynı zamanda içtiğin su da çok önemli. Günlük yaklaşık 2 litre su, vücudunun tüm metabolik işlerini aksatmadan yapmasına yeter.

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç