kan şekeri dalgalanması

KAN ŞEKERİ DALGALANMASININ 10 NEDENİ

Sep 16, 2021 | BESLENME

Kan şekerindeki sapmaların büyük önem taşıdığını hepimiz biliyoruz. Diyetisyen Ecem Naz Genç bu sapmaların 10 olası nedenini sıralıyor.

Eğer diyabet, prediyabet, insülin direnci ya da metabolik sendrom tanısı almış biriysen kan şekeri dalgalanmalarını önlemek senin için ciddi bir önem taşır. Fakat böyle bir durumun yoksa bile, bunun bir risk faktörü olduğunu bilerek kan şekerini belirli aralıklar içinde tutman gerektiğini unutmaman gerek.

İşte kan şekerinde dalgalanmalara neden olabilecek 10 durum:

1) İlk madde, yukarıdaki hastalıklardan tanı alanlar için olacak. Hatalı kontroller dalgalanma varmış gibi hissettirebildiği gibi, yine hatalı kontrol kaynaklı yapılan müdahalelerin kendisi de dalgalanmaya sebep olabilir. Bu uygulamaların herhangi birinde dikkatsiz davranmak, düşük ve yüksek değerleri tetikler; bu sebeple dikkatli olmalısın. Kan şekerinin denetimini düzenli yapmak demişken, ilaçları doğru dozda ve zamanda almak da önemli rol oynar. Çünkü kullanılan ilacın doz ve zamanında yapılan yanlışlıklar şeker düzeyinde ani değişikliklere sebep olabilir.

kan şekeri dalgalanması

2) Havalar çok sıcakken ne kadar dikkat etsek de şekerimizde değişim olduğunu hal ve hareketlerimizden hissetmiş olabiliriz. Çünkü sıcaklık kan şekerimizi kontrol etmemizi zorlaştırır, bu gayet normaldir. Bu sebeple vücudun sıvı kaybetmemesine dikkat etmemiz gerekir.

3) Kadınlarda ayın belli dönemlerinde kan şekeri ölçüm değerlerinde ufak değişiklikler görülebilir. Örneğin adet dönemindeki hormon değişiklikleri kan şekerini yükseltebilir.

4) Şekerli içecekleri iyi tayin etmekte fayda var. Basit şeker içeriği bulunan içecekler kan şekerinin hızlı ve yüksek aralıkta dalgalanmasına sebep olur. Hatta bazı özel kahve çeşitlerinde bile kan şekerinin ani yükselmesine sebep olacak kadar şeker bulunabilir. Bu sebeple içeceklerin etiketini okumayı ihmal etmemelisin.

5) Herhangi bir sebeple hasta olmak herkes için zordur. Soğuk algınlığından, gıda zehirlenmesine kadar çeşitli hastalıklar durumunda yaşanan stres, hastalıkla savaşmak üzere vücuttaki hormonları devreye sokar, böylece karaciğer fazladan şeker salgılar.

kan şekeri dalgalanması

6) Porsiyon kontrolünü elden bırakmak tatillerde, kutlamalarda, çok özlediğin bir yemeği yediğinde tolere edilse de, bunu sürekli hale getirmek yine dalgalanmalara sebep olacaktır. Unutma ki her gün alman gereken belirli karbonhidrat, protein ve yağ oranı var. Bunlarda yaşanan dengesizlik zamanla kan şekerine de yansıyacaktır.

7) Büyük stres kaynaklarının tüm hastalıkların başlangıç noktası olduğunu sıkça duyarız. Tahmin edersin ki şeker söz konusuysa burda da stres çok önemli. Ani fiziksel, zihinsel ya da duygusal stres, kan şekerinin aniden yükselmesine veya düşmesine sebep olabilir.

8) Günlük karbonhidrat tüketimini gün içine düzenli bir şekilde yaymak kan şekeri seviyelerinde de düzenlilik sağlar. Fakat günlük alınması gereken karbonhidrat bir öğünde alınırsa şekerde oynamalar görülür.

kan şekeri dalgalanması

9) Gün içinde yeteri kadar su içiyor musun? Eğer içmiyorsan, susuz kalmak dolaşım sistemindeki şekeri yoğunlaştırır ve kan şekerinde oynamalar görülür.

10) Düzenli egzersiz yapan bireyler diyabet riski grubunda oldukça alt sıradadır. Egzersiz ve fiziksel aktivite herkes için önemli bir sağlık desteğidir. Fakat kalp atışlarını hızlıca artıracak, seni terletecek şekilde, şiddetli bir dayanıklılık egzersizi yaptığında kan şekerin önce pik yapıp sonra düşecektir. Bu sebeple egzersiz ve öğün aralıklarını düzenlemede hassas olmalısın.

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç