sağlıklı yılbaşı tarifleri

HEM SAĞLIKLI HEM LEZZETLİ YILBAŞI TARİFLERİ

Dec 27, 2018 | BESLENME, YAŞAM

Mutfakta yeteneğini konuşturmaya ve sevdiklerini, evinde pratik, leziz ve sağlıklı tariflerle ağırlamaya ne dersin?

Yılbaşı akşamını, hem lezzetli yiyeceklerin tadını çıkararak hem de sağıklı beslenme rutinin bozmadan geçirmen imkansız değil. Eğer evinde bir akşam yemeği düzenliyorsan bu tariflerden yararlanabilir, misafirlerine sağlıklı ve lezzetli bir sofra hazırlayabilirsin.

Izgara Karides

3 parça pişmiş karides yaklaşık olarak 99 kalori, 1 gram’dan daha az yağ ve 24 gram protein içeriyor. Yani karidesin düşük kalorili ve yüksek proteinli bir seçenek olduğunu söyleyebiliriz. Zeytinyağı ve sarımsakla marine edilmis karidesleri sevdiğin sebzelerle zenginleştirip servis edebilirsin.

sağlıklı yılbaşı tarifleri

Fırınlanmış Tavuk

Zeytinyağı, sarımsak ve karabiber sosuyla marine ettiğin küçük tavuk parçalarını 450 derecede yaklaşık 30 dakika fırınladığında, protein bakımından çok zengin bir atıştırmalık elde edeceksin. Üstelik sanki kızartılmış kadar da lezzetli olacak!

Fırınlanmış Mantar

Mantar iyi bir potasyum kaynağı ve doyurucu bir besin. Soğan, kapya biber ve yağsız kaşarla içlerini doldurduğun mantarlar yılbaşı menün için iyi bir seçenek olabilir. 350 dereceye ayarlanmış fırında mantarlar kızarana kadar pişirebilirsin.

sağlıklı yılbaşı tarifleri

Sebze Kebabı

Hem lezzetli hem az kalorili yiyeceklerin başında sebzeler geliyor. Mevsim sebzelerini, mozzarella ile beraber ızgara çubukarına dizip, istediğin baharatları da ekleyerek pişirebilirsin. Bu yemek yoğurt bazlı bir sos ile daha da lezzetli hale gelecek.

Humus

Humus sağlıklı bir meze seçeneği. Üstelik humusun besin değerini artırtmak için farklı kombinasyonlar da yapabilirsin. Örneğin hazırlayacağın humusa kırmızı biber eklersen hem farklı bir lezzet elde etmiş hem de besin değerini yükseltmiş olursun. Çünkü renkli sebzeler, C vitamini, ve folik asit içeren antioksidanlar. Humusu hazırlamak için tahin, limon suyu, kırmızı biber, sarımsağı blender’dan geçirip en sonunda küçük parçalara ayırdığın kırmızı biberleri, tuzu ve karabiberi eklereyek nefis bir humus elde edebilirsin.

Kabak Cipsi

Bu atıştırmalığın misafirlerinin favorisi olacağından emin olabilirsin. Kabak, zengin vitamin ve minerallere sahip bir antioksidan. İnce ince dilimlediğin kabakları, yumurta beyazı, tuz ve karabiber karışımına buladıktan sonra, ekmek içi ve sarımsak tozu ile panele. Yağlı kağıda dizip 20-25 dakika kadar fırında pişirebilirsin.

sağlıklı yılbaşı tarifleri

Tavuk Salatası

Tavuk salatası kalorili ve yağ değeri yüksek bir besin gibi düşünülse de mayonez yerine yogurt ile yapıldığında sağlıklı bir hale dönüşebiliyor. Böylece yılbaşı sofranda doyurucu ve lezzetli bir seçenek olarak yerini alacak!

Hindi Köftesi

3 küçük porsiyon hindi köftesi yaklaşık olarak 15 gram protein içeriyor. Yılbaşı yemeğine hindi köftesi ile başlamak iştahını dağıtıp daha az yemek tüketmeni sağlayacak.