Günlük kalori ihtiyacı

GÜNLÜK KALORİ İHTİYACI NASIL BELİRLENİR?

Aug 5, 2021 | BESLENME

Günlük kalori ihtiyacının nasıl belirlendiğini öğrenmek ister misin? Diyetisyen Ecem Naz Genç yazısında senin için özetledi.

Günde ne kadar yemek yemeliyiz, bunun protein, karbonhidrat dengesi nasıl olmalı, kaç kalori tüketmeliyiz gibi sorular kilo değişimini hedefleyenlerin her zaman en çok merak ettiği konular olmuştur. Kalori ihtiyacını doğru belirlemek, sahip olduğumuz hastalıkların iyileşmesine yardımcı olurken, genetik olarak yatkın olduğumuz hastalıklardan da korunmamızı sağlar. Bu sebeple doğru tayin edilmesi çok önemlidir.

Kalori hesabı yaparken temel bazı değişkenleri bilmek çok önemlidir. Çünkü günlük ihtiyaç, kişinin cinsiyetine, yaşına, boyuna, kilosuna ve aktivitelerine göre değişir. Bu bilgilerin hepsi düzenli şekilde toplanır ve hesaplanır.

Günlük kalori ihtiyacı

Cinsiyetin getirdiği değişkenlik, erkeklerin 100-200 kalori arası daha fazla harcadığı yönündedir. Yaşın getirdiği değişkenliklere bakacak olursak ise, çocukluk döneminde 1800 kilokalorilerde olan günlük harcamalar, ergenlikle 2400 kilokalorilere kadar çıkıp, sonra hızlı bir düşüşle orta yaşlarımızda sabit bir aralığa giriyor. Yani kısacası gelişim dönemlerinde ekstra enerjiye ihtiyacımız oluyor. Kilo ve boy değişkenliklerini inceleyecek olursak, burada bir genelleme yapmak her zaman doğru olmuyor. Çünkü boy ve kilo orantılı arttıkça daha çok enerji harcaması beklenen vücutlarda, eğer obezite ya da metabolik sendrom gibi oluşumlar varsa bu tam tersi şekilde ilerleyebiliyor. Bu noktada, çok değişkenlik gerektiren bu durumu bir uzmanla çözmek gerekiyor.

Günlük kalori ihtiyacı

Bir diğer önemli husus ise kişinin günlük aktivitesi. Günlük aktiviteleri; fiziksel aktivite, egzersiz ve spor olarak ayırıyoruz. Eğer işe yürüyerek gidiyorsan ya da asansör yerine merdiven kullanmak gibi gündelik aktivitelerini artırıyorsan bu senin fiziksel olarak aktif olduğunu gösterir ve kalori hesabı hanene yazılır. Ayrıca düzenli egzersiz yapıyorsan ya da bir spor branşıyla ilgileniyorsan bunları da kalori ihtiyacını belirlemek için hanene ekstra puan olarak yazmak gerekiyor.

Günlük kalori ihtiyacı

Ayrıca çok önemli bir diğer nokta da kalori ihtiyacının her gün istikrar göstermemesidir. Yani herhangi bir hastalık dönemindeyken vücut katabolik etkisiyle daha çok enerji isterken, daha çok dinlenip rahatlama yaşadığımız günlerde daha az enerji ister.

Umarım verdiğim bu tüyolar beslenme durumunu belirlemende sana yardımcı olur. Ekstra desteğe veya fikre ihtiyacın olursa bana ulaşabilirsin!

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç