fırında sağlıklı atıştırmalıklar

FIRINDA SAĞLIKLI ATIŞTIRMALIK TARİFLERİ

Jun 11, 2021 | BESLENME

Ara öğünlerine farklı bir tat katacak bu tarifleri fırında kolayca hazırlayabilirsin!

Sağlıklı besinler baharatlarla lezzetleniyor ve fırında piştikten sonra, suçluluk duymadan tüketebileceğin hafif atıştırmalıklara dönüşüyor! İşte evde pratik bir şekilde hazırlayabileceğin sebze ve meyve cipsi tarifleri…

Pancar Cipsi

fırında sağlıklı atıştırmalıklar

3 adet pancar

5 yemek kaşığı zeytinyağı

1 diş sarımsak

Tuz ve karabiber

Önce pancarların kabuklarını soy, ardından ince ince dilimle. Pancar dilimlerini sarımsak, zeytinyağı tuz ve biberle karıştırıp biraz beklet. Fırını önceden 200 derecede ısıt, dilimleri yağlı kağıt serili tepsiye diz. Ara sıra kontrol etmeyi unutmadan 15-20 dakika kadar fırınla.

Nohut Cipsi

fırında sağlıklı atıştırmalıklar

250 gram haşlanmış ya da konserve nohut

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı kırmızı biber

Yarım çay kaşığı sarımsak tozu

Yarım çay kaşığı tuz 

Haşlanmış ya da konserve nohutların kabuklarını ayıkla. Bütün diğer malzemelerle iyice karıştır. 200 derecede ısıtılan fırında yağlı kağıt üzerinde yaklaşık 20 dakika boyunca pişir. Bu nohut cipsi tarifini farklı baharatlar da ekleyerek damak tadına göre dilediğin gibi hazırlayabilirsin.

Havuç Cipsi

fırında sağlıklı atıştırmalıklar

4 adet havuç

2 yemek kaşığı zeytinyağı

1 çay kaşığı sarımsak tozu

1 çay kaşığı biberiye

1 çay kaşığı tuz

Havuçları halkalar halinde ince ince dilimle. Ardından diğer malzemelerle harmanla ve 180 derecelik fırında, fan da açık olacak şekilde önce 20 dakika kadar fırınla. Cipslerin iyice çıtır olsun diye ardından fırını bu kez 120 dereceye ayarlayarak 15 dakika daha pişir.

Kabak Cipsi

fırında sağlıklı atıştırmalıklar

4 adet kabak

2 yemek kaşığı toz parmesan

2 yemek kaşığı zeytinyağı

Yarım çay kaşığı kırmızı biber

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı tuz

Kabakları iyice yıkayıp kurula ve çok ince olacak şekilde, enine dilimle. Fırın tepsisine yağlı kağıt ser ve kabak dilimlerini birbirlerine değmeyecek şekilde diz. Üzerlerine yağı sür, parmesanı ve baharatları serp. 200 derece fırında 20 dakika pişir. Bu tarife arzu ettiğin diğer baharatları da ekleyebilirsin.

Elma Cipsi

fırında sağlıklı atıştırmalıklar

4 adet elma

2 yemek kaşığı bal

1 çay kaşığı tarçın

Çekirdek kısmını ayırıp ince ince halkalar şeklinde dilimlediğin elmaları kağıt serdiğin tepsiye diz. Bir fırça yardımıyla üzerlerine bal sür ve ardından tarçın serp. Fırını önceden 120 derecede ısıt. Elmaları fan açık olacak şekilde 1 saat boyunca fırınla. Cipsin daha çıtır olması için fırının kapağını arada açarak içerde biriken buharı çıkarman gerekiyor.