enerji barı tarifleri

EVDE HAZIRLAYABİLECEĞİN 4 ENERJİ BARI TARİFİ

Feb 18, 2022 | BESLENME

İdeal bir ara öğün olan enerji barlarını evde kendin yapmaya ne dersin?

Son yıllarda market raflarındaki enerji barlarının sayısı çok arttı. Yine de bu bol çeşide rağmen içinde koruyucu bileşenler ya da şeker gibi zararlı maddeler olmayanları bulmak kolay değil. Şimdi vereceğimiz bu basit enerji barı tarifleri ise günün her saatinde atıştırabileceğin lezzetli ve sağlıklı barları evde yapmanı sağlayacak.

Tariflere geçmeden önce işini kolaylaştıracak bazı ipuçlarımıza kulak ver:

• Tarifleri damak zevkine daha iyi uyacak veya elinde olan malzemeleri kullanacak şekilde değiştirebilirsin. Örneğin fıstık ezmesini badem ezmesiyle, kuru meyveleri farklı kuru meyvelerle değiştirebilirsin.

Kuru meyveleri yumuşatmadan kullandığında bağlayıcılıkları azalır. Karışımın düzgün bir şekilde birbirine yapışmasını sağlamak için onları yumuşamaları için sıcak suda bekletip ardından süzüp hafifçe kurulamalısın.

enerji barı tarifleri

Tariflere protein tozu eklemek isteğe bağlıdır ancak barların besleyiciliğini artırmak için iyi bir yöntemdir. Bunu yapacaksan diğer malzemelerin tadını bastırmaması için sade protein tozu kullanmalısın.

Kuru fırın kağıdını bir tepsiye yaymaya çalışmak zor olabilir. Bunun için kağıdı tepsinin boyutuna göre kes, buruştur ve iyice ıslanana kadar soğuk su altında beklet. Ardından sıkıp hala nemliyken tepsiye kolayca yayabilirsin.

Daha fazla veya daha az kalorili barlar için onları istediğin porsiyon boyutuna dilimleyebilirsin.

Pişirilmeyen bar tariflerinde karışımı en az iki saat boyunca derin dondurucuda bekletip sonra kes. Donmuş bir karışımı kesmek, yapışkan bir hamuru kesmekten çok daha kolaydır.

Fıstık Ezmeli Bar

enerji barı tarifleri

3⁄4 su bardağı yulaf unu

1 su bardağı kuru üzüm

1⁄4 su bardağı fıstık ezmesi

3 yemek kaşığı bal

1⁄2 çay kaşığı vanilya

1⁄2 çay kaşığı tarçın

1/8 çay kaşığı tuz

1/3 su bardağı tuzsuz yer fıstığı

Fıstık dışındaki tüm malzemeleri bir mutfak robotu kabına ekle ve parmaklarının arasında bastırdığında karışım birbirine yapışacak hale gelene kadar karıştır. Ardından fıstıkları da ekle. Bir kaba yağlı fırın kağıdını kenarlardan birkaç santimetre taşacak şekilde yerleştir, karışımı ekleyip eşit, ancak çok ince olmayan bir tabaka haline gelmesi için sıkıca bastır. En az 2 saat dondur. Kağıdın kenarlarınıdan tutarak karışımı çıkar ve 6 çubuk halinde dilimle.

Çikolata Parçalı Muzlu Bar

enerji barı tarifleri

2 orta boy olgun muz

1 yumurta

1⁄2 su bardağı fıstık ya da badem ezmesi

5 yemek kaşığı bal

2 çay kaşığı vanilya

1 tatlı kaşığı tarçın

1 tatlı kaşığı kabartma tozu

1⁄4 çay kaşığı tuz

2 su bardağı yulaf ezmesi

1⁄2 su bardağı kuru üzüm

1/3 su bardağı bitter çikolata parçaları

Fırını önceden 180 dereceye ısıt. Büyük bir kapta muzları ez ve ardından yumurtayı çırparak ekle. Fıstık ezmesi, bal, vanilya, tarçın, kabartma tozu ve tuzu da karıştır. Son olarak yulaf, kuru üzüm ve çikolatayı ekle. Fırın kağıdını 20×20 cm’lik bir tepsiye kenarlarından taşacak şekilde yay. Karışımı tepsiye eşit bir tabaka halinde dağıt. 25 dakika veya üstü altın rengi alana kadar pişir. Soğumaya bırak ve ardından 12 bar olarak dilimle.

Naneli-Çikolatalı Bar

enerji barı tarifleri

3⁄4 su bardağı badem

1⁄2 su bardağı taze nane

1 + 1⁄4 su bardağı çekirdeksiz kuru erik

3⁄4 su bardağı tercih ettiğin protein tozu

1⁄4 su bardağı kakao

2 yemek kaşığı süt

Bir çimdik tuz

Bademleri ve naneyi bir mutfak robotunda dokusu kuma benzer bir hale gelene kadar karıştır. Kalan malzemeleri ekle ve homojenleşene dek karıştır. Kare bir tepsiye fırın kağıdını kenarlardan taşacak şekilde yerleştir, üzerine karışımı eşit bir tabaka halinde sıkıca bastırarak yay. En az 2 saat dondur, ardından kağıdın uçlarından tutarak karışımı tepsiden çıkar ve 9 çubuk halinde dilimle. 

Ananaslı Bar

enerji barı tarifleri

1⁄2 su bardağı çekirdeksiz hurma

1 su bardağı çiğ kaju

1 su bardağı kurutulmuş ananas parçaları

1/3 su bardağı hindistan cevizi rendesi

1 çay kaşığı zencefil tozu

2 limon kabuğu rendesi

1⁄2 limonun suyu

Bir çimdik tuz

Hurmaları bir kaseye koy, üzerlerini sıcak suyla kapla ve 30 dakika beklet. Süzdükten sonra kağıt havluyla kurula. Kajuları bir mutfak robotunda iri kum boyutuna gelene kadar çektir. Hurmayı ​​ve kalan malzemeleri ekle, karışım yapışkan bir top haline gelene kadar karıştır. Yağlı kağıt serdiğin tepsiye sıkıca bastırarak eşit şekilde yay. En az 2 saat dondur, kağıdın tepsiden taşan uçlarından tutarak karışımı tavadan çıkar ve 8 çubuk halinde dilimle.