DR. CAN ÇİFTÇİ İLE SAĞLIKLI YAŞAM SERİMİZ BAŞLIYOR: GECE UYKUSU VE BÜYÜME HORMONU ARASINDAKİ İLİŞKİ NEDİR?

Jun 29, 2020 | BESLENME

Dr. Can Çiftçi’nin dengeli beslenme, egzersiz ve sağlık gibi konularla ilgili merak edilen sorulara yanıt vereceği yazı serimiz başlıyor! Serinin ilk yazısı gece uykusu ile büyüme hormonunun arasındaki ilişki hakkında…

Büyüme hormonu egzersiz yapan ve kilo kontrolü sağlamaya çalışan herkes için muhtemelen ​en önemli​ hormonlardan biri. Çünkü büyüme hormonu hem yağların daha hızlı metabolize olmasını sağlıyor hem de kas kütlesinin/liflerinin artmasına yardım ediyor.

Bu noktada bir adım öne geçmek isteyen bireylerin ilk sorduğu soru “Büyüme hormonu salınımını arttırmak için ne yapabilirim?” oluyor.

Bu soruya verdiğim cevaplar şöyle:

1. Büyüme hormonunun pik yaptığı gece saatlerinde (yani 22:30’dan sonra) uykuda ol. Bu büyüme hormonunun salınımı için ilk ve en önemli faktör. Yani “büyümek için uyumalısın” sözü TAMAMEN GERÇEK!

2. Hava karardıktan sonra mavi ışığa maruz kalma. Televizyon, telefon, bilgisayar ve beyaz renkli tasarruflu ampuller, melatonin (uyku hormonu) salınımını bozarak büyüme hormonunun daha az salınmasına neden olur. Eğer bu yazıyı gece okuyorsan lütfen kaydet ve sabah okumak üzere telefonu yavaşça elinden bırak. Eğer gece çalışıyorsan mavi ışık önleyici gözlükler kullanabilirsin.

3. Gece aç yatağa gir. Düşük kan şekeri büyüme hormonunun salınımını optimize eder. “Aç uyuyamıyorum” diyenler için buraya sinirli bir emoji bırakıyorum 😠

4. Araştırmalar kilolu ve/veya bel çevresi kalın bireylerin daha az büyüme hormonu ürettiğini gösteriyor. Bu nedenle kalori alımını azaltmak büyüme hormonunu dolaylı yoldan artırıyor. Bu konuda aralıklı oruç beslenme düzenini uygulamak hem kilo kaybına hem de doğrudan büyüme hormonu salınımına destek olacak. Yani göbekli olmak sadece gömleğin düğmelerini zorlamıyor, hormonlarını da bozuyor!

5. Ayrıca melatonin, kreatin, arjinin/lizin gibi supplementlerin kısa süreli büyüme hormonu artışı sağlayabileceği de biliniyor.

Yazar: Dr. Can Çiftçi