Restoranda sağlıklı yemek

DIŞARDA YEMEK YERKEN NELERE DİKKAT ETMELİSİN?

Jun 16, 2021 | BESLENME

Restoranda yemek yerken de sağlıklı beslenmeye devam etmek için hangi yöntemleri izlemelisin?

Hepimizin bildiği gibi kafeler açıldı ve sevdiklerimizle açık havada zaman geçirme oranımız son zamanlarda daha çok arttı. Güzel havalarla birlikte herkesin odak noktası yaza girişte sağlıklı beslenme tüyoları oldu.

Peki dışardayken beslenmene dikkat etmek için birkaç ipucuna ne dersin? Senin için hepsini maddeler halinde özetledik:

• Salata yiyeceksen soslarını sen koy, böylece fazladan zeytinyağı veya nar ekşisi ile aşırı kalori almamış olursun.

Restoranda sağlıklı yemek

• Baklagilli salatalar her zaman yıldızlı bir opsiyon olabilir. Örneğin salataya yeşil mercimek veya nohut koymak hem lezzeti hem de besleyici içeriği artıracaktır.

• Tavuklu salatalara dikkat et, pişirme yönteminin kızartma olmaması çok önemli. Eğer salatada ızgara tavuk gibi opsiyonlar varsa bil ki bu çok daha iyi bir tercih olacaktır.

Restoranda sağlıklı yemek

• Dışarda et ve tavuk yemeyi sevenlerin dikkatine: yanındaki beyaz pilavı salata ile değiştirebilirsin. Patates kızartması yerine patates püresi ya da salatası seçersen patatesi daha sağlıklı bir şekilde yemiş olursun.

• Et yemekleri için porsiyon kontrolü yapılmalı, o gün diğer öğünlerde lifli beslenmeye dikkat edilmelidir.

• Eğer varsa mekanların diyet tabakları da güzel içeriklere sahip olabiliyor. Örneğin, haşlanmış mevsim sebzeleri ile ızgara piliç ya da kabak, kapari ve karnabahar ile buharda somon gibi…

Restoranda sağlıklı yemek

Bunların dışında günlük düzenli sebze ve meyve tüketmeyi unutma. Lif tüketimi bağırsaklarına dost olacaktır. Su tüketimine de dikkat et, yazın en çok unutulan ama en önemli kural vücuduna ihtiyacı olan suyu vermektir.

Yazın gelişiyle kilo kontrolü sağlamak istiyorsan, günlük tüketmen gereken kalori miktarının ve yediklerinin karbonhidrat, protein, yağ dengesinin senin fizyolojine göre özel hesaplanması gerektiğini unutma. Eğer bunun için bir adım atmak istersen bana ulaşabilirsin.

Dışarıda yemek yemek de sağlıklı yemeye dahildir, sağlıkla kal…

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç