DETOKS HAKKINDA MERAK ETTİĞİN HER ŞEY

Jun 1, 2020 | BESLENME

Son yılların en popüler beslenme trendlerinden biri detoks. Sık sık karşımıza çıkan bu ‘temizlik’ yönteminin faydaları nelerdir? Detoks yaparken nelere dikkat etmelisin? Detoks yapman gerektiğini nasıl anlayabilirsin? Bu soruların hepsinin cevapları yazımızda bulabilirsin.

Detoks Nedir?

Öncelikle detoks genelde öyle algılansa da, zayıflamak için uygulanan bir beslenme programı olmamalıdır. Detoksun amacı doğal yollarla biriken ya da dışarıdan alınan bazı zararlı maddeleri vücuttan atmaktır. Genel hatlarıyla detoks yapma amaçlı bir beslenme programında belirli bir süre boyunca antioksidan içeren besinler alınır, katkısız ve işlem görmemiş içecek ve yiyecekler tüketilir. Bu, metabolizmanı hızlandırmaya yardımcı olurken aynı zamanda kendini zinde ve sağlıklı hissetmeni sağlar.

Detoks Yaparken Nelere Dikkat Etmelisin?

Öncelikle daha önce denemediğin, ciddi bir detoks sürecine gireceksen mutlaka bir beslenme uzmanına ya da doktora danışmanı öneririz.

Gereğinden fazla hızlı bir detoks programı uygulamak yerine daha hafif, yani seni çok fazla yormayacak programlarla, aşamalı olarak başlaman daha iyi olur. Detoks sürecinin öncesinde beslenmene büyük bir özen göstermen gerekiyor. “Nasılsa detoks yapacağım” diye düşünerek hazır ve sağlıklı olmayan gıdalara yönelmen hormonal dengeni bozabilir ve detoks yaparken kendini daha fazla aç hissetmene yol açabilir

Detoks dendiğinde akla ilk gelen yöntem olan sıvı detoks programlarını çok uzun bir süre boyunca izlemen de önerilmiyor. Sebze-meyve sularıyla yapılan sıvı detoks programları vücudunu protein, sağlıklı yağlar ve gerekli kalorilerden yoksun bırakır. Bu nedenle sıvı bir detoks programını tercih edeceksen bunun süresini birkaç günle sınırlı tutmalısın.

Detoks Yapman Gerektiğini Nasıl Anlarsın?

Vücudumuz bazen bize bazı uyarılar vererek detoks yapma zamanının geldiğini anlatmaya çalışabilir. Peki vücudumuz bizi nasıl uyarır?

Sürekli Tatlı Şeyler Yeme İsteğin Varsa

Ara sıra tatlı krizinin tutması normal ancak bu sık sık oluyorsa bazı şeyler yolunda gitmiyor demek olabilir. Eğer sürekli işlenmiş gıdalarla besleniyorsan bu kan şekeri dengelerini bozar. Mümkün olduğunca az işlenmiş besinlere yönelerek vücudunda eksik olan maddeleri yerine koyabilirsin.

Sindirim Sistemin Düzenli Çalışmıyorsa

Bu beslenme alışkanlıklarını değiştirmen gerektiğini gösteren en büyük işaret. Detoks yaparak şişkinlik, boşaltım sistemi sorunları gibi durumların üstesinden gelebilirsin.

Mevsimsel Alerjilerle Karşı Karşıya Kalıyorsan

Bağışıklık sistemi ile sindirim sistemi birbiriyle doğrudan bağlantılıdır. Eğer sindirim sisteminde yeterli oranda faydalı mikroorganizma bulunmuyorsa bu zayıf bir bağışıklığa sebep olabilir. Mevsimsel alerjiler bağışıklık sisteminin bazı maddelere tepki vermesi sonucu ortaya çıktığından bu sindirim sisteminizde bir soruna işaret ediyor olabilir; bunu da detoks yaparak giderebilirsin.

Kendini Sağlıklı Hissetmiyorsan

Beslenmene özen gösteriyor, sağlıklı yiyecekler tüketiyor ancak kendini yine de sağlıklı hissetmiyorsan belki bir süre boyunca detoks yaparak bazı besinleri hayatından çıkarman; sindirim sistemini ve vücudunu bir süreliğine dinlendirmen gerekiyor olabilir.

Cildin Donuk Görünüyorsa

Vücudumuzda biriken toksinler kendilerini cildimizde belli edebilir. Eğer vücudunda fazlasıyla toksin birikmişse bu detoksla görevli organ olan karaciğerin çalışma verimi düşürür. Bu da cildinin donuk bir görünmesine sebep olabilir.

Kendini Hep Yorgun Hissediyorsan

Hiç geçmeyen bir yorgunluk hissin varsa vücudunda biriken toksinler, stres ya da farklı bir dengesizlik yüzünden beynin ile adrenalin salgılayan bezlerin arasında bir iletişim sorunu olabilir. Bu dengesizlikleri giderecek bir detoks ile yorgunluk hissini hayatından çıkarabilirsin.

Odaklanamıyorsan

Bir şeye dikkatini vermekte güçlük çekmek veya hafızanın zayıfladığını hissetmek de vücudunda biriken toksinlerin negatif etkilerden biri olabilir. Detoks yaparak bu zararlı maddelerden kurtuldukça beynindeki hipotalamus bölgesinin üzerindeki stres yükü azalır, böylece daha net düşünmeye başlayabilirsin.

Uyku Düzenin Bozuksa

Bozuk bir uyku düzeninden şikâyetçiysen detoks yaparak vücudundaki toksin seviyelerini düşürür düşürmez kesintisiz ve kaliteli bir uyku uyumakta hiç zorluk çekmediğini göreceksin