DENGELİ BESLENMEK İÇİN BU 7 YÖNTEMİ UYGULA

May 30, 2018 | BESLENME

Beslenme alışkanlıklarında bu küçük değişiklikleri yaparak kış mevsiminin etkilerinden kurtulacak ve yaza tamamen hazır olacaksın!

Geride bıraktığımız kış ayları boyunca soğuk hava ve yetersiz güneş ışığına maruz kaldık. Şimdi ise kış mevsiminin sağlığın üzerindeki olası negatif etkilerini atman ve dengeli beslenerek vücudunu güçlendirmen için çok doğru bir dönem. Senin için derlediğimiz bu 7 yöntem, dengeli beslenme yolculuğunda sana rehberlik edecek.

Alkol tüketimine bir limit koyup, karaciğerini destekle: Alkol kullanmaya ara verip, karaciğerini destekleyecek besinleri tükettiğinden emin ol. Bu yolda pancar, enginar, kemik suyu sana çok yardımcı olacak.

Öneri: Hergün havuç ve pancar salatası tüket. Salatanı zeytinyağı ve deniz tuzuyla lezzetlendirebilirsin.

Yüksek kaliteli organik besinleri tercih etmeye çalış: Böylece besin değeri yüksek yiyeceklerle beslenmiş olacaksın.

Öneri: Mutfak alışverişi rutinine, en azından ayda bir, organik pazar alışverişini ekleyebilirsin.

İyi yağlara evet, kötü yağlara hayır de: Hindistan cevizi yağını, zeytinyağını, ve doğal tereyağını ‘iyi’ yağlar olarak değerlendirmek mümkün. Omletini tereyağıyla hazırlarken, salatanda zeytin yağı ve hindistan cevizi yağını kullanabilirsin. ‘Kötü’ yağ olarak değerlendirilen mısır yağı ve soya yağından ise uzak durmaya çalışmalısın.

Öneri: Zeytinyağı ve sirkeyi mutfağından eksik etme!

Probiyotik tüketmeyi unutma: Araştırmalar gösteriyor ki doğru tipte probiyotik kullanımı sistemini güçlendirerek metabolizmana epey faydalı oluyor.

Öneri: Kışın maruz kaldığın hastalıkların ve kullandığın antibiyotiklerin zararlarından probiyotiklerle kurtulabilirsin.

Fırsat buldukça dışarı çık: Bu daha çok D vitamini alman ve vücudundaki negatif enerjiyi atman için en iyi yol.

Öneri: Öğle yemeklerini dışarda yemeye çalış. Park ya da bahçe gibi çimlerin üstünde oturabileceğin yerleri tercih edebilirsen, bu daha da iyi olur!