cildi yenileyen besinler

CİLDİ YENİLEYEN BESİNLER

Jan 21, 2021 | BESLENME

Cildi yenileyen bu besinlerle yıpranan cildinin tazelenmesine yardım et!

Soğuk havanın olumsuz etkilerinin yanı sıra maske ve dezenfektan kullanımımızın da artmasıyla beraber cildimiz yıpranma riskiyle her zamankinden daha fazla karşı karşıya. Cilt bakımı dendiğinde çoğumuzun aklına kremler, losyonlar gibi dışarıdan uyguladığımız ürünler geliyor. Ama aslında tükettiğimiz besinler ve yaşam tarzımızla cildimizi içeriden desteklemezsek bu ürünlerden alacağımız fayda da azalıyor.

Dermatologlar gün içinde bol bol su içmenin, egzersiz yapmanın ve alkol, kafein tüketimini azaltmanın cilt sağlığı için çok önemli olduğunu söylüyor. Bunların yanında bir de cildi yenileyen ve tazeleyen besinleri tükettiğinde cilt sağlığını da garantilemiş oluyorsun.

İşte sofrandan eksik etmemen gereken, cildi yenilemeye yardımcı 8 besin!

Yumurta

cildi yenileyen besinler

Bu sıralar, cildin yenilenmesi ve dokuların iyileşmesi için en önemli protein olan kolajen, cilt bakımı ürünlerinde en çok tercih edilen içeriklerden biri durumunda. Yumurta ise en iyi doğal kolajen kaynaklarından biri. Her gün bir adet haşlanmış yumurta tüketerek cildini yenilemeye katkıda bulunabilirsin

Avokado

cildi yenileyen besinler

Tüketmen gereken sağlıklı yağların en iyi kaynaklarından biri avokado. Ayrıca cilt sağlığı için iyi birer antioksidan olan A ve C vitaminleri açısından da zengin bir meyve. Avokadoyu doğrayarak salataların üzerine ekleyebilir, smoothie’lerine katabilir ya da püre yaparak garnitür şeklinde tüketebilirsin.

Ay Çekirdeği

cildi yenileyen besinler

Ay çekirdeği içerdiği faydalı asitlerle cilt hücrelerinin yenilenmesine yardımcı olan bir besin. Ay çekirdeğini haftada 2 veya 3 kez bir avuç tüketirsen cildini yenilemeye yardımcı olabilirsin.

Kırmızıbiber

cildi yenileyen besinler

Kırmızıbiber cildin güneş duyarlılığını ve göz çevresindeki ince çizgilerin görünümünü azaltan bir içeriğe sahip. Kırmızıbiberi ister yemeklerinde, ister salatalarında ister sürme şeklinde, her gün tüketebilirsin.

Somon

cildi yenileyen besinler

Somon balığı iyi bir antioksidan olan Omega-3 yağ asitlerini içeriyor. Bu da sağlıklı cilt hücrelerinin yapı taşlarından biri. Vücudumuzun üretemediği bu yağ asitlerini yiyeceklerle alman, cildin esnek ve nemli kalmasını sağlıyor. Ayrıca kızarıklık ve iltihabı da azaltıyor. Somonu haftada bir yemeye özen göstermen hem genel sağlığın hem de cilt sağlığın için çok faydalı.

Ceviz

cildi yenileyen besinler

Ceviz cildin elastikiyetini artıran, sarkmasını önleyen ve genç kalmasını sağlayan bir içeriğe sahip. Aynı zamanda içerdiği çinko ile cildin zararlı etkenlerden korunmasına da yardım ediyor. Ara öğünlerinde veya kahvaltılarında her gün 2 veya 3 tam ceviz tüketebilirsin.

Domates

cildi yenileyen besinler

Domatesteki likopen adlı madde cildi güneşin zararlı ışınlarından koruyan güçlü bir antioksidan olma özelliği taşıyor. Domatesi salatalarında çiğ olarak ya da yemeklerinde kullanabilirsin.

Bitter Çikolata

cildi yenileyen besinler

Bitter çikolatanın içinde bulunan kakao yoğun miktarda antioksidan içeriyor. Bu cildinin sıkılaşmasında önem taşıyor. Günlük olarak 20 gramı geçmeyecek şekilde ve yüzde 70’in üzerinde kakao içeren bitter çikolata tüketebilirsin.