ÇİĞ BESLENME HAKKINDA MERAK ETTİĞİN HER ŞEY

Mar 13, 2018 | BESLENME

Temeli milyonlarca yıl öncesine dayanan yeni beslenme akımı Raw Food konusunda en çok merak edilenleri derledik.

Çiğ Beslenme Nedir?

İnsanoğlu ateşi bulmadan önce milyonlarca yıl boyunca çiğ beslendi. Günümüzde de çiğ beslenme dünyayı yavaş yavaş etkisi altına alan bir beslenme trendi. İlk insanların beslenme şekline benzediği için öze dönmek olarak da değerlendirilen, insanın kendini yeniden tanıması ve vücudunu arındırması olarak kabul edilen bir yaşam felsefesi.

Çiğ beslenme en basit şekilde açıklamak gerekirse, pişmemiş besinlerle, yani çiğ sebze, meyve, kuruyemişler ve yağlı tohumlarla beslenmek demek. Çiğ beslenme felsefesi de pişirme veya herhangi başka bir işlemden geçirilmemiş gıdaların tüketilmesi temeline dayanıyor.

Besinleri neden çiğ olarak tüketmeliyiz?

Enzimler ısıyla birlikte yok olduğunda vücudumuz bu enzimleri üretmek için çalışıyor ve bu ekstra çalışma sonucu daha yorgun bir hal alıyor.. Bu enzimlerin eksikliği zaman içinde sindirim problemleri, yetersiz beslenme, erken yaşlanma ya da kilo alımı gibi sorunlara yol açabiliyor. Enzim kaybının yanı sıra C vitamini, folik asit, A vitamini gibi pek çok vitamin de pişirme işlemiyle birlikte kayboluyor. Isıl işlem uygulanmış gıdalardaki minerallerin emilimi daha zor oluyor, bu yüzden de vücut bu minerallerden de daha az yararlanabiliyor.

Çiğ besinlerin sağlık için faydaları nedir?

Yapılan araştırmalar, beslenmede %75 ve daha fazla çiğ besin bulundurmanın daha fazla enerji verdiğini, uyku kalitesini artırdığını, ve kilo vermeye yardımcı olduğunu gösteriyor. Hafızayı kuvvetlendirdiği, cildi güzelleştirdiği, kısırlık tedavisinde etkili olabildiği de, çiğ beslenme üzerine yapılan farklı araştırmalarda ulaşılan diğer sonuçlar. Tüm bunlara ek olarak, çiğ besinler daha fazla vitamin ve mineral alımı, vücudun enzim üretmek için daha az çalışması, daha enerjik bir yaşam ve daha güçlü bir bağışıklık sistemi gibi faydalar sağlıyor.

Çiğ beslenmede hangi besinleri tüketmeliyiz?

Genel olarak beslenmenin %75’ini sebze, meyve, filiz, kavrulmamış fındık, badem gibi yağlı tohumlardan oluşması öneriliyor. Tohumları ve kuruyemişleri yemeden önce 6-12 saat suda bekletince enzimlerin hareketleri daha uzun süre canlı tutulabiliyor. Bu beslenme şeklini uygulayanların dikkat etmesi gereken en önemli noktalardan biri de yeterli su tüketimi. Günde en az 2 litre su içmeyi unutmamak gerekiyor. Ancak yemek sırasında ve hemen sonrasında su içilmemesi gerekiyor.

Bu beslenme şeklinde tüketilmemesi gereken besinler hangileri?

Alkol ve kahve, bu beslenme biçiminde asla tüketilmemesi gerekenler arasında ilk sırada. Çayın ise ılık ve kafeinsiz olması gerekiyor.

Çiğ beslenmede hangi besinler tüketilebilir?

– Elma, armut, şeftali, ananas, üzüm, avokado, dut, böğürtlen, çilek, yaban mersini, limon gibi meyveler.
– Zeytinyağında bekleterek taze gibi kullanılabilen kurutulmuş mantarlar.
– Kırmızı lahana, yapraklı yeşil sebzeler, salatalık, biber çeşitleri, kereviz sapı, brokoli, buğday çimi.
– Nohut, kinoa, bulgur, ceviz, badem, fındık, kavrulmamış kabak çekirdeği
– Badem sütü, susam yağı, keten tohumu, kök zencefil, taze ya da kurutulmuş organik doğal baharatlar.

Çiğ beslenmede protein ihtiyacı nasıl karşılanıyor?

Yapılan çalışmalar beslenmede protein oranının %10 olmasının yeterli olduğunu gösteriyor. Çiğ beslenmede ise yiyeceğe ısıl işlem uygulanmadığından içerdiği proteinden daha fazla yararlanmak mümkün oluyor. Kaliteli bitkisel protein kaynakları arasında fındık ve diğer yağlı tohumlar, tahıllar, kuru baklagiller bulunuyor.

Çiğ beslenmede kalsiyum ve demir ihtiyacı nasıl karşılanıyor?

Susam tohumu bu beslenme biçimin vazgeçilmezi çünkü yüksek oranda kalsiyum içeriyor. Ayrıca badem, brokoli, ıspanak, kırmızı deniz otu, deniz yosunu, buğday çimi, çimlenen fındık ve tohumlar da bu diyetin kalsiyum kaynakları arasında sayılabilir.
Ispanak, pazı yaprağı, erik ya da üzüm suyu, susam tohumu, kaju, brokoli, kabak çekirdeği, kurutulmuş domates, keten tohumu ise bu diyetin demir kaynakları.
Bu diyetin diğer bir önemli parçasıysa sebze suları. Sebze suları ile daha fazla mineral almak mümkün.

Çiğ beslenme diyeti ne kadar süre ile uygulanmalı?

Raw food diyetinin uzun dönemli etkisini araştıran bilimsel çalışmalar hala devam ediyor. Bu yüzden çiğ beslenmenin bir kür şeklinde 30 gün boyunca uygulanması öneriliyor. Bu beslenme şekline geçmeden önce mutlaka bir diyetisyen ve doktora danışmak gerektiğini unutma!

Yazar: Ali Dereli, Diyetisyen