besin alerjisi nedir

BESİN ALERJİSİ NEDİR?

Jan 21, 2022 | BESLENME

Diyetisyen Ecem Naz Genç, genellikle besin intoleransı ile karıştırılan besin alerjisi kavramını açıklıyor.

Besinlerin yarattığı olumsuz reaksiyonların sebebinin ne olduğu kafa karıştırıcıdır. Bazen doğruca alerji terimini kullanırken bazen de intolerans terimini kullanabiliyoruz. Fakat bu her zaman doğru olmayabiliyor. Besin reaksiyonları, besin alerjisi ile besin intoleransı olarak ikiye ayrılıyor ve bu iki kavram, aralarındaki önemli farklara rağmen birbiri yerine kullanılabiliyor.

Peki besin alerjisi nedir? Besin alerjisinde, bağışıklık sistemimiz, besinlerde alerjen olarak tanımlanan bazı bileşenlere yanıt olarak immünoglobulin E (IgE) antikorunu üretir. Alerjiler IgE antikorlarının üretimindeki artış sonucu çıkabileceği gibi, IgE seviyelerinde herhangi bir değişiklik olmadan da ortaya çıkabilir.

besin alerjisi nedir

Vücudumuz alerjen besinin tüketiminden hemen ardından veya bir saatten daha kısa bir süre içinde alerjen yanıt geliştirir. Bu yanıtlar genellikle ciltte kızarıklık, kaşıntı ve ödem plakları, dudaklarda ve göz çevresinde şişlik, karın ağrısı, kusma, nefes darlığı, öksürük, boğazda tıkanıklık hissi, dilde şişme, göğüs ağrısı, çarpıntı ve tansiyon düşüklüğü şeklinde ortaya çıkar. Bazı durumlarda bu belirtiler çok şiddetli olabilir ve klinik tablosu çok ağır olan anafilaksiye, çeşitli organları olumsuz etkilemeye, hatta ölümlere bile sebep olabilir.

besin alerjisi nedir

Herhangi bir besin alerjin olup olmadığını teşhis etmek için vücudun yanıt olarak ürettiği IgE antikor seviyelerini ölçen testler kullanılmaktadır. Bu sonuçla birlikte aynı zamanda cilt, solunum fonksiyonları da test edilebilir. Asıl önemli nokta, bu testleri konunun uzmanının yorumlamasıdır. Çünkü bazen artmış IgE üretimi kesin bir alerjik yanıt göstergesi olmayabilir.

Besin alerjisi tanısı konulduktan ve hangi besinlerin alerjen olduğu belirlendikten sonra o besinler diyetten mutlaka çıkarılmalıdır. Çıkarılan besinlerin denklerinin neyle sağlanması gerektiğini öğrenmek için de mutlaka bir diyetisyene danışılması gerekir.

Yazar: Diyetisyen Ecem Naz Genç